10 görüşmedir aynı yanıt

Şimdiye kadar yaklaşık 10 kez görüşme yapılan CPT, “Kürt halkının İmralı’ya bir heyet gönderin“ talebine yine aynı yanıtı verdi.

Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’nin (CPT) İmralı’ya gitmesi talebiyle Strasbourg’da başlattığı süresiz oturma eylemi 32 günü geride bıraktı. Dün bir kez daha CPT’yle görüşme gerçekleştirilerek, Kürt halkının kaygı ve talepleri iletildi. Strasbourg Zin Kadın Meclisi Sözcüsü Gule Oğuz, HDP Avrupa Temsilcisi Faik Yağızay, DİDF Temsilcisi Kıvanç Demir ve Şengal Diaspora Meclisi Eşbaşkanı Fikret İgrek’ten oluşan heyet CPT’nin Türkiye masasına bakan şefi Michael Neurauter ile görüştü. 

HDP Temsilcisi Yağızay, şimdiye kadar yaklaşık 10 kez CPT yetkilileriyle görüşme gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, „İsteğimiz CPT heyetinin İmralı’ya giderek Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı ziyaret etmesi ya da Türk hükümetine baskı yaparak avukatları ya da ailesiyle bir görüşmenin gerçekleşmesini sağlamaktır“ dedi. Bir ayı aşkın süredir Strasbourg’daki oturma eyleminde aynı talebin gündemleştirildiğinin altını çizen Yağızay, „Öcalan ile görüşmenin sağlanamamasının yarattığı kaygının bölgenin istikrarı halkların özgürlüğü için hayati bir önem taşıdığını belirttik ve CPTnin bir an önce görevini yerine getirmesini istedik“ diye belirtti. 

İmralı sözü yok

“Daha önceki görüşmelerde dile getirdikleri şeyleri tekrarladılar“ diyen Yağızay şöyle konuştu: „Sürekli Türk yetkilileriyle temas halinde olduklarını, kaygılarımızı anladıklarını, 1 yıldan fazla görüşmenin olmamasını kendilerinin de kabul etmediğini belirttiler. ‘Ailesi ve avukatlarıyla görüşmeleri temel insan hakkıdır. Bunun gerçekleşmesi için biz de ayrıca çaba sarfediyoruz. CPT, çalışmalarını gizlilik içinde yapıyor, açıklama yapma hakkı yok. Şu anda gidip ziyaret etsek dahi oradaki durum hakkında bilgi verme pozisyonunda değiliz’ dediler. Bütün mekanizmaları kullandıklarını, konuyla ilgili aktif olarak çalıştıklarını belirttiler. Herhangi bir ziyaret olacağı yönünde bir söz vermediler.“

ANF/TAMBOV

Yazarın diğer yazıları

    None Found