1000 kumar ve oyun salonu var!

Almanya’nın Hessen Eyaleti’nde kumar bağımlılığıyla mücadele için 6 ay önce gerçekleştirilen yasa değişikliğine rağmen istenen sonuç alınamadı.

Oyun salonlarını denetim altında tutmak ve kapatmak amacıyla Hessen Eyalet Meclisi CDU ve Yeşiller’in oylarıyla Oyun Salonları Yasası’nı sertleştirmişti. Eyalet hükümeti söz konusu değişiklikle kumar bağımlılığıyla mücadele etmek ve yeni oyun salonlarının açılmasını önlemeyi amaçlıyordu. Ancak aradan geçen 6 aya rağmen yapılan yasa değişikliği istenen sonucu vermedi.

Yapılan yasa değişikliği ve yaptırımlara karşın Hessen Eyaleti’nde bulunan bin 100 kumar ve oyun salonundan sadece 100’ü kapanırken, Darmstadt’ta bulunan 41 kumarhaneden sadece üçü kapatıldı. Offenbach ise en çok sonuç alınan şehirler arasında. Offenbach’ta şimdiye kadar 12 salon kapatıldı, önümüzdeki dönem 5 salonun daha kapatılması bekleniyor.

300 metreden az olmayacak

Otomat İşletmeleri Çatı Örgütü Derneği’nden (Dachverbandes für Automatenwirtschaft) Georg Stecker “Kumarhaneleri rakamsal olarak azaltmak doğru çözüm değil. Her oyun salonunu TÜV sertifikası olmak zorunda ve denetim mekanizmasını sertleştirmek durumundayız” dedi.

Kapatılan kumarhanelerin sahipleri ise mahkemeye gidiyor. Buna karşın Frankfurt’ta açılan 150 dava ise hala belirsizliğini koruyor. Frankfurt’ta oyun salonlarının dörtte biri hemen hemen merkez tren garı çevresinde bulunuyor.

Yasaya göre oyun salonları çocuk ve gençler için açılmış tesislerin bulunduğu yerlere 300 metre uzaklıkta olacak ve iki salon arasındaki mesafe de 300 metreden az olmayacak.

FRANKFURT / Y.ÖZGÜR POLİTİKA

Yazarın diğer yazıları

    None Found