11 yıllık bir başarı öyküsü  Newroz FC

İsveç’in başkenti Stockholm’da 2. ligde oynayan Newroz FC futbol takımı 11. yıldönümünü renkli etkinliklerle kutladı. Ligin 4. sırasında bulunan Newroz FC’nin Başkanı Kemal Tekin ; “Bugüne kadar İsveç’te çok az sayıda takım böylesi bir performası gösterebildi. Tutku ve futbol bilgisi sayesinde bu gerçekleşebildi” dedi.

MURAT KUSEYRİ / STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’de 2. ligde oynayan Newroz FC futbol takımı kuruluşunun 11. yıldönümünü düzenlediği bir etkinlikle kutladı. Etkinlik dolayısıyla düzenlenen çocuk futbol turnuvasına Stockholm’un değişik semtlerinden değişik etnik köken ve inançtan çocuklar top koşturdu. Penaltı müsabakaları, dart oyunları ve lotto çekilişleri düzenlendi. Etkinlikte Kürtçe şarkı ve türküler eşliğinde zaman zaman halaya duruldu.

İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt ve partinin Milletvekili Dainel Riazat etkinliğe katılarak penaltı atışları yaptı, halay çekti ve dayanışma mesajları verdi.

Tutku ve bilgi sayesinde başardık

Newroz FC’nin Başkanı Kemal Tekin, takımlarını bundan 11 yıl önce İsveç’in ulusal günü 6 Haziran’da kurduklarını belirterek takımın kuruluş sürecini şöyle özetledi: ”2008 yılında Bredäng semtinde yaşayan gençler, bir araya geldik ve bir futbol takımı kurmayı kararlaştırdık. Kısa sürede başarılar elde ettik. 2 yıl önce İsveç 2. ligine çıkmayı başardık. 2 erkek, 1 kadın  ve 6 çocuk takımımız var. Bugüne kadar İsveç’te çok az sayıda takım böylesi bir performanı gösterebildi. Tutku ve futbol bilgisi sayesinde bu gerçekleşebildi. Şu anda 2. ligde 4. sıradayız. Başlangıçta takımımız Kürt gençleriyle sınırlıydı. Bugün takımımızda Kürtlerin yanı sıra İsveçli, Afrikalı ve değişik ülkelerden toplam 150 oyuncumuz ve 800 civarında üyemiz var.”

Sevgi ve saygıyı artırıyor

Futbol oynamanın avantaj ve dezavantajları olduğuna dikkat çeken Tekin, “Pek çok insan futbolu seviyor. Bizim takımı kuran bu semtlerdeki gençler, yaptıklarından onur duyuyor. Semtte bir saha açılmasına öncülük ettiler. Semtlerini futbol oynayarak temsil ediyorlar. Aileleri maçlara gelerek onlara destek oluyor. Bu semtte insanlar arasındaki sevgi ve saygıyı artırıyor. Gençlerin özgüvenleri artıyor. Ama dezavantajları da var. Her şeyi ideal yaptığınız için çok zaman ve enerji harcamak zorunda kalıyorsunuz” dedi.

Toplumdaki barikatlar aşılıyor

Büyük şehirlerin varoşlarında yaşayan gençlerin topluma entegre olmakta değişik güçlüklerle karşılaştıklarına dikkat çeken Tekin, “Gençler kriminaliteye bulaşabiliyor veya uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar edinebiliyor. Dernekleşme ve futbol kulüpleri bunların panzehiridir. Gençlerin alternatif çalışmalara gereksinimleri var. Biz takımı kurduğumuzda gençler için çekim merkezi oldu. Böylelikle boş gezmek yerine kulübe ve maçlara geliyorlar. Oynamayanlar da seyrediyor. Bu şekilde toplumda var olan barikatları aşıyorlar. Değişik kültür ve etnik kökenden gençler bir araya geliyor. Birlikte top koşturuyor. Arkadaş oluyorlar. Birbirlerinin doğum günlerine katılıyor ve gerektiğinde birbirlerine yardımcı oluyorlar. Yumuşak ve dostça bir iklim oluşuyor” şeklinde konuştu.

Newroz FC referans gösteriliyor

“Futbolun en önemli işlevi entegrasyonun sağlanmasıdır. Kötü alışkanlığı olan gençler futbol sayesinde bu alışkanlıklarından kurtulabiliyor. Bu durumda olan gençlerden takımımızda oynayanlar var. Oynamayanlar da değişik biçimlerde çalışmalara katıkıda bulunuyor” diyen Tekin, kulüplerinin futbol kulübü olmanın ötesinde bir işlev gödüğüne şu ifadelerle dikkat çekti: “Newroz FC ciddi bir takım olarak kendini toplum ve kurumlara kabul ettirdi. Kulübümüzle ilişkisi olan gençler iş aradıklarında Newroz FC’yi referans olarak gösteriyorlar. İşveren ve kurumlar da bilgi almak için bize başvuruyor.”

Arkasında halk desteği var

İhsan Baysal ise Newroz FC’nin Yönetim Kurulu Üyesi. Amaçlarının semtte bulunan gençleri bir araya getirip kötü alışkanlıklar edinmelerini engellemek olduğunu söyleyen Baysal, “Bugün kulüpte bir araya gelen gençler yarın başka dernekler ve oluşumlar yaratabilir. Tüm maçlarımız bir festival ve dayanışma havasında geçiyor. Aileler ve gençler bir araya geliyor. Arkasında halk desteği olduğu için takımımız oldukça başarılı oldu. Ve ben bu başarının süreceğine inanıyorum” dedi.

Sjöstedt: Gençlere destek önemli

İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, İsveç’in ulusal gün kutlamasında Newroz FC’nin etkinliğine katılarak Kürtlere ve bölgede yaşayan gençlere destek vermek istediğini belirttikten sonra şunları kaydetti: “Spor faaliyetleri gençleri sosyal olarak örgütleyen bir muhteva içeriyor. Bu nedenle gençleri desteklemek önemli. Ayrıca ben her zaman Kürt halkının mücadelesine destek verdim. Değişik uluslardan oyuncular yer almasına rağmen özünde Newroz FC Kürtlerin kurduğu bir kulüp.”


Türk rejimi umutsuz ve saldırgan

Newroz FC etkinliğine katalan İsveç Sol Parti lideri Jonas Sjöstedt, İstanbul’da 23 Haziran’da yenilenecek belediye başkanlığı seçimleri ve Türk devletinin Güney Kürdistan’a yönelik saldırıları hakkında ne düşündüğü sorusunu da şöyle yanıtladı: “İstanbul belediye başkanlığı seçimlerinde muhalefet kazandı. AKP kaybetti ve bu seçimlerde de AKP’nin kaybetmesini umuyorum. Seçimlerde hile yapılması riski oldukça fazla. Yerel seçimler umut yarattı. Tüm baskılara rağmen HDP pek çok yerde kazandı ve Erdoğan büyük illeri kaybetti. Hükümet baskı altında. Ekonomi kötü, enflasyon arttıyor. Rejim umutsuz ve saldırgan. Ne yapacağını bilemiyor. Güney Kürdistan’a saldırılar düzenleyerek milliyetçi duyguları kamçılamak ve oy almak istiyor. Tüm medyayı kontrolü altına alan AKP neredeyse tüm muhalefeti terörist olmakla suçluyor.”

Sjöstedt, Kürt Halkı ve HDP ile dayanışmayı sürdürdüklerini ve HDP’lilerin Eylül ayında yapılacak duruşmalarına gözlemci olarak katılacağını da sözlerine ekledi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found