12 askerin ölüsü çıkarıldı

Gerillalar, Colemêrg’in Gever ilçesine bağlı Şehit Afat Tepesi’ndeki Türk güçlerini hedef alıp 4 mevziyi imha etti; 12 askeri öldürdü. Xakurkê’de de 1 asker suikastla öldürüldü.

HPG Basın İrtibat Merkezi (BİM) tarafından yapılan yazılı açıklamada, eylem ve operasyonlarla ilgili şu detaylar paylaşıldı.

 • Şehit Bager ve Şehit Ronya Devrimci Hamlesi kapsamında Hakkari’nin Gever ilçesine bağlı Kaportê köyünde Haşim Hasın ve Cebeli Bali adlı kişiler işgalci TC ordusu ile çalışmamaları konusunda defalarca uyarıldı. Uyarıların dikkate alınmaması üzerine 23 Temmuz günü saat 22.00’de bu kişilere ait şantiyedeki 3 kamyon, 2 kepçe ve çok sayıda şantiye malzemesi yakıldı.
 • Gever’e bağlı Şehit Afat Tepesi’ndeki Türk güçlerine 24 Temmuz günü saat 08.00’de eylem düzenlendi. Mevzi ve barınakların yakın mesafeden vurulduğu eylemde, 4 mevzi imha edildi; 12 asker öldürüldü. Türk ordusu, eylemin ardından çok sayıda taarruz helikopteri desteğiyle ölü ve yaralı askerleri Skorsky helikopterlerle alandan uzaklaştırabildi.
 • YJA STAR gerillalar, aynı gün saat 12.20’de Xakurkê bölgesinde devam eden işgal saldırılarına karşı Şehit Sarya Tepesi çevresindeki ormanlık alanda ağaçları kesmeye çalışan Türk askerlerini hedef aldı; 1 asker suikastla öldürüldü.
 • Aynı günün akşamı Şehit Derweş Tepesi’ndeki 1 kepçe ateş altına alındı; ölü ve yaralı asker sayısı tespit edilemedi.
 • Türk savaş uçakları, 19 Temmuz günü saat 12.30’da Amed’in Licê ilçesine bağlı Kortê ve Horsel köyleri arasındaki alanı bombaladı. Savaş uçaklarının ardından saat 13.30’da taarruz helikopterleri de alanı bombardımana tabi tuttu. Bu bombardımanlarda Agit Soro (Celal Gök / Amed) ve Yılmaz Çavreş (Cihan Koyuncu / Amed) şehadete ulaştı.
 • Türk savaş uçakları, 24 Temmuz günü saat 16.00 ile 17.30 arasında Kandil bölgesine bağlı Bêpalan köyü çevresini, saat 20.15’te ise Zap bölgesine bağlı Kurojahro alanını bombaladı. ANF/BEHDİNAN

Dr. Bahoz Erdal teyit etti

Halk Savunma Merkezi Karargah Komutanlığı Üyesi Dr. Bahoz Erdal, Hewlêr’de öldürülen Osman Köse’nin MİT’in Federe Kürdistan sorumlusu olduğunu teyit etti ve eylemi yapanlar için “Ellerine sağlık” dedi.

Dr. Bahoz Erdal, önceki akşam Stêrk TV’ye konuştu. Hewlêr’deki eylemin tüm gerçekliklerini öğrenmek istediklerini, bazı araştırmalar yaptıklarını belirten Dr. Bahoz Erdal, şu sonuçlara ulaştıklarını söyledi:

 • Bu öldürülen şahıs (Osman Köse) diplomat değildir. MİT’in Güney Kürdistan sorumlusudur. Yani MİT’in bize karşı faaliyet sürdüren örgütlemesinin sorumlusudur. MİT bünyesinde bir bölüm var; amaçları ve görevleri özellikle yönetimimize karşı faaliyetler organize etmek ve yönetimimizi hedeflemektedir. Saldırı ve suikast planları ve istemi var. Bu öldürülen şahıs, Hareketimizin yönetimine karşı suikast düzenlemek isteyen MİT’in Güney Kürdistan’daki biriminin de sorumlusudur. Bu faaliyetlere liderlik yapan kişidir.
 • Helmet (Diyar Xerib) arkadaşa yapılan saldırı sonucu Helmet ve iki arkadaşımızın şahadetinin sorumlusu da bu şahıstır. Saldırıyı planlayıp istihbari bilgileri servis ettikten sonra Helmet arkadaşın bulunduğu yere saldırı gerçekleşiyor ve burada Helmet arkadaş iki arkadaşla birlikte şehit oluyor. Yine Güney Kürdistan’daki birçok saldırıyı bu şahıs koordine etmekteydi.
 • Türk devleti ilk günlerde öldürülen şahsın kimliğini bile açıklamadı ama sonra mecbur kalıp açıkladılar. Ancak bu sefer yine bazı bilgileri sakladılar. Cenaze törenine bütün devlet yetkilileri katıldı. Yine MİT Müsteşarı katıldı cenaze törenine. Yani cenaze töreninden de anlaşılıyordu ki, sıradan biri değil. Hakikatleri ters yüz etmek istediler, diplomatmış gibi lanse etmek istediler.
 • Bu eylem, Hareketimize gönülden bağlı olan bazı gençlerin eylemi gibi gözüküyor. Çünkü gerillanın eylemleri daha profesyonelce olur. Örneğin Sakine Cansız operasyonu gerillanın MİT yönetimine karşı gerçekleştirdiği özel bir operasyondu. Bu eylem de ise bazı amatörlükler var ama kim yapmışsa iyi ve başarılı bir eylemdir. Ellerine sağlık ve eylemcileri kutluyoruz. Çünkü kan emici bir MİT sorumlusunu cezalandırdılar. Helmet arkadaşın katilini öldürdüler ve yine Kürtlere karşı yapılan birçok saldırının failini cezalandırdılar. Değerli bir eylemdir. Bu eylemi yapan yurtsever gençleri tekrar kutluyoruz.

Yazarın diğer yazıları

  None Found