12 Eylül, AKP ile sürüyor

ERDOĞAN ALAYUMAT / MA/İSTANBUL

78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, 12 Eylül 1980 Askeri Darbesi’nin üzerinden 39 yıl geçmesine rağmen etkilerinin halen devam ettiğini belirterek, 12 Eylül’ün şimdi AKP eliyle devam ettiğini söyledi.

Türkiye tarihinin en karanlık dönemi olarak adlandırılan 12 Eylül Askeri Darbesi üzerinden 39 yıl geçti. Darbe ile anayasa askıya alınırken, aralarında siyasi parti ve sendikaların da oluğu binlerce Sivil Toplum Kuruluşu (STK) ve dernek kapatıldı. 9 yıl boyunca ülke asker postalları altında yönetilirken bu sürede 750 kişi öldürüldü, 50 kişi ise idam edildi. 7 bin kişi idam ile yargılanırken 517 kişiye idam cezası verildi. Yine 650 bin kişi gözaltına alınırken 1 milyon 683 bin kişi fişlendi, 388 bin kişinin pasaportuna el konuldu.

Darbenin yarattığı tahribatın sayarak bitmeyeceğini ifade eden dönemin tanıklarından 78’liler Girişimi Sözcüsü Celalettin Can, 12 Eylül’ün ülkenin üzerinden silindir gibi geçtiğini ve etkilerinin halen devam ettiğini söyledi.

Katliamlarla darbeye zemin

 12 Eylül Darbesi’nin zeminini hazırlamak için Çorum, Maraş, 1 Mayıs, Bahçelievler, Beyazıt gibi katliamlara imza atıldığını hatırlatan Can, 12 Eylül 1980’e gelindiğinde askerin yönetime el koyduğunu ve etkisi 39 yıl sürecek bir sürecin fişeğinin ateşlendiğini belirtti. Darbe ile birlikte yeni bir anayasanın hazırlandığını; bütün demokratik hak ve özgürlüklerin yok edildiğinin altını çizen Can, darbeden sonra gelen her iktidarın darbe anayasasını kendine göre yeniden düzenlediğini ve hiçbir zaman değiştirmek istemediğini söyledi.

  AKP de devam ettiriyor

 12 Eylül darbesinin üzerinden 39 yıl geçtiğini anımsatan Can, 39 yılda Türkiye’de hiçbir şeyin değişmediğini savundu. 12 Eylül’ün ardından çok ağır bir enkaz bıraktığını ve ülkenin halen bu enkazın altında olduğunu dile getiren Can, şöyle devam etti: “1961 ve 1971 darbeleri ile hesaplaşılmadığı için 12 Eylül Darbesi oldu. Bununla da hesaplaşılmadığı için 28 Şubat Postmodern Darbe ve 15 Temmuz Darbe Girişimi yaşandı. Bugün ise 12 Eylül AKP ile devam ediyor. ‘Askeri vesayete son verdik’ diyen AKP bugün darbeler ile besleniyor. Erdoğan’ın 15 Temmuz’da hemen sonra ‘bu darbe Allah’ın bir lütfudur’ diyerek darbelerden nasıl beslendiğini ortaya koydu. 15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra ülkenin normalleşmesi için adımların atılması gerekirken, ancak darbe dönemlerinde yaşanacak uygulamalar hayata geçirildi. Temel hak ve özgürlükler askıya alındı. İlan edilen OHAL ile birlikte demokrasi sekteye uğratıldı. Yüzlerce dernek/STK kapatıldı. Onlarca gazete, radyo, ajans ve dergi kapatıldı. 125 binin üzerinde kamu çalışanı ihraç edildi. AKP uygulamaları, 12 Eylül darbesini aratmayan boyutlara ulaştı.” diye konuştu.

Henüz geç değil

 Her şey için halen geç olmadığını kaydeden Can, şunları ekledi: “Halen 12 Eylül Darbesi ile hesaplaşabiliriz ama bunun için demokrasi güçlerinin ortaklaşması gerekir. Darbe anayasasının değiştirilmesi ve yeni bir anayasa oluşturmak için bir araya gelmemiz gerekir. Bu yapılmadığı takdirde 12 Eylül’ü doğuran zihniyet yeni darbelere gebe. Bununla hesaplaşmadan bu enkazın altında kalmaya devam edeceğiz.”

Yazarın diğer yazıları

    None Found