1915’in diğer yüzü: Müslümanlaştırılmış Ermeniler

Amed’in Eğil ilçesinde yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenileri merkeze alan “Saklı Haç” belgeselinin çekimleri tamamlandı. Belgesel Nisan ayında izleyici ile buluşacak.

“Saklı Haç”, 1915 ve sonrasında ilçede ve çevresinde yaşayan Ermenilerin akıbetini, özellikle de ilçede yaşayan Müslümanlaştırılmış Ermenilerin kimlik bunalımını, 1915 sonrası travmalarını ve kendilerinden sonraki kuşaklara aktardıkları hikayeleri beyaz perdeye taşıyacak.

Nisan ayında izleyici ile buluşturulması hedeflenen belgeselin yönetmenliğini gazeteci Altan Sancar ve Serhat Temel üstlendi.

Belgesel kapsamında, ilçede aktarıcı olarak bulunan ve yaş ortalamaları 75 üzeri olan birinci kuşak ile 40 üzeri olan ikinci kuşak Müslümanlaştırılmış Ermenilerin yakınları ile görüşüldü.

Ekipman temini dahil olmak üzere dayanışma temelinde gerçekleştirilen filmin çekimleri tamamlandı, ancak sıradaki aşamada belgeselin montajı, seslendirmesi ve müzik gibi aşamaları gerçekleştirilecek.

Bağımsız olarak yola çıkan belgesel ekibi de, bu bağlamda destek kampanyası çağrısında bulunuyor.

Yapım sürecine yapılacak desteklerle montaj aşamasının tüm giderlerinin ve belgeselin kendi kimliğine uygun şekilde Ermenistan’da hazırlanacak müziğin stüdyo giderlerinin karşılanması hedefleniyor.

AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found