‘20 Ocak Dünya Efrîn Günü olsun’

İsveç’te 5 kuruluş ve dernek Türk devletinin Efrîn’e yönelik işgali başlatmasının yıl dönümü dolayısıyla Efrîn ve Rojava’ye dayanışmak için Stockholm Deklarasyonu yayınladı.

Olof Palme Uluslararası Merkezi, Kürdistan’la Dayanışma Derneği (SOL-KURD), İsveç Barış Konseyi, İsveç Barış için Sanatçılar ve soykırım karşıtı insan hakları örgütü Kurdocide Watch CHAK’ın imzalarının bulunduğu deklarasyonu Stockholm eski Belediye Başkan Yardımcısı Ann-Margarethe Livh okudu.

Açıklamanın sonunda “Pazar günü 20 Ocak Türk ordusunun Efrîn’i işgalinin 1. yılı. İşgal altındaki Efrîn’den hergün Türk askeri ve cihatçıların insan haklarını çiğnedikleri haberleri geliyor” denildi.

Norveç’in başkenti Oslo’da birçok örgüt ve dernek, 20 Ocak’ın Dünya Efrîn günü olarak tanınması çağrısı yaptı. Çağrı Kürt dostu ve siyasetçi, yazar Erling Folkvord ile Norveçli kadın aktivist Tord Viktor Joensen tarafından Oslo CDK merkezinde basına açıklandı.

Açıklamada şunlar belirtildi:“ Efrîn işgal altında olduğu sürece bölgede barışın inşa edilmesi mümkün değildir. Bu hem Türk ordusu, hem de Türkiye’de paralı askerlik yapan cihatçı gruplar için geçerlidir.

Bizler bu yüzden siyasi partileri, sendikaları ve diğer tüm kuruluşları 20 Ocak’ta Dünya Efrîn Günü’nü tanımaya ve destek vermeye çağırıyoruz.” STOCKHOLM/OSLO

Yazarın diğer yazıları