27 yıldır tutsak yazarak, kendini yeniden yaratıyor – Hazırlayan: Zabel MİRKAN

Zindana sığmayan sesler…

Rojbin Perişan 1973 yılında Amed’in Lice ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğretimini Amed’de tamamlayan Perişan, Dicle Üniversitesi Siirt Eğitim Fakültesi’ne yerleşti. Okula devam ederken 1991 Newroz’undan bir yıl sonra gerillada yakalandı. Tutuklanarak müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Kendi yazdığı kitap ‘ yasaklı’ olduğu için verilmedi

Rojbin Perişan 1992 yılından beri tutuklu ve hapiste yazarak kendini her gün yeniden yaratan bir tutsak Rojbin. Başlıca kitapları; “Bakır Sesli Kadınlar”, “Gözyaşımın Ağıdıydı Seni Beklemek”, “Saçlar ve Gölgeler”, “Toprağın Şarkısı” olarak sayılabilir. Rojbin Perişan kitaplarını Aram Yayınları yayımlıyor. Hapiste yazdığı “Gözyaşımın Ağıdıydı Seni Beklemek” kitabı “yasaklı” olduğu bahanesiyle kendisine bile verilmedi.

Tedavi hakkı engelleniyor

Rojbin, hak ettiği tedaviye de erişim sağlayamıyor içeride. 1992 yılı Ekimi’nden itibaren pek çok hapishaneye sürgün edilmiş. Diyarbakır, Midyat ve ardından Gebze… Diyarbakır Hapishanesi’ndeyken safra kesesi ameliyatı olmuş ve hapishane koşulları nedeniyle ne doğru düzgün ameliyat olabilmiş ne de sonrasında iyileşebilmiş. Bu ameliyat sonrası sağlığı belirgin şekilde kötüleşmiş. Gebze M Tipi Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndayken ise rahminde oluşan büyük bir kist nedeniyle, yumurtalıklarından biri ve kistin yayılmasından ötürü kalın bağırsağının bir bölümü alınmış.

İHD’nin hasta tutsaklar listesinde

Son ameliyatı 2018 Ocak ayında Kocaeli Eğitim Araştırma Hastanesi’nde yapılmış, kist iyi huylu olduğu için ameliyatı başarılı geçse de hastalığın yeniden nüksetme oranı oldukça yüksek. Ve hapishane koşullarında bu durumdan neredeyse kaçış yok. Rojbin Perişan tedavi hakkına tümüyle sahip olması için İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) serbest bırakılması gereken hasta tutsaklar listesinde…

Mektup Adresi:

Rojbin Perişan

Gebze Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu A-3 KocaeliTürkei

Yazarın diğer yazıları

    None Found