3 belediyeye daha kayyumla gasp

AKP-MHP faşist rejiminin Kürt halkının seçtiği belediye başkanlarını kayyum darbesi ve devlet zoruyla görevden alma politikası tüm hızıyla sürüyor. HDP yönetimindeki Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü Belde, Özalp ve Başkale belediyelerine kayyum atandı.

Van’da dün sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarıyla gözaltına alınan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) büyük bir oy oranıyla aldığı ilçe belediyelerinden Özalp ve Başkale belediyeleri AKP-MHP faşist rejiminin öncülüğündeki Türk devleti tarafından kayyum atanarak gaspedildi.

Özalp Belediyesi eşbaşkanları Dilan Örenci ile Yakup Almaç’ın yerine ilçe kaymakamı Abdulkadir Çelik, Başkale Belediye Eşbaskanı Erkan Acar’ın yerine ise ilçe kaymakamı Asım Solak kayyum olarak getirildi.

Avukat kısıtlılığı getirildi

Öte yandan gözaltına alınan Özalp Belediye Eşbaşkanları Dilan Örenci, Yakup Almaç Başkale Belediye eşbaskanı Erkan Acar, Muradiye Belediye Eşbaşkanları Leyla Balkan ve Yılmaz Şalan hakkında avukat kısıtlılığı getirilirken “örgüt üyeliği ” ve “örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla ifadelerinin dahi alınmadığı öğrenildi.

Batman’ın Beşiri ilçesine bağlı İkiköprü Belde Belediyesi’ne, askerler tarafından baskın yapıldı. Belediye binasını ablukaya alan askerler, hizmet binasında arama yaptığı öğrenildi.

Belediyede arama devam ederken İçişleri Bakanlığı tarafından açıklama yapıldı.

Belediye Eşbaşkanı Osman Karabulut hakkında “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla Batman 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam eden dava gerekçe gösterilerek, görevden uzaklaştırıldı.

Karabulut’un yerine Beşiri Kaymakamı Sinan Aşcı kayyum olarak atandı.

Yazarın diğer yazıları