3 kentte HDP için sokak etkinlikleri

Almanya’nın Leipzig, Freiburg ve Mannheim kentlerinde 24 Haziran seçimlerinde HDP’yi desteklemek amacıyla sokak etkinlikleri yapıldı.
Leipzig’te Rojavasoli öncülüğünde birçok Alman ve sol örgütlerinin de desteklediği bir yürüyüş düzenlendi. Yürüyüşün ardından Bundesverwatungs Gericht’te miting yapıldı. 24 Haziran seçimlerine dikkat çekilen konuşmalarda heyet gönderilmesi gerektiği belirtildi.
Freiburg kentinde de Alman sol örgütleri ile Freiburg DKTM ve Nuda Kadın Meclisi öncülüğünde dayanışmak amacıyla bir yürüyüş düzenlendi.
Freiburg Alte Synagoge meydanında bir araya gelen eylemciler buradan şehir merkezine ‘Bijî HDP’, ‘Jin Jiyan HDP’, ‘Bijî berxwedana HDP’ sloganları ile yürüdü. HDP’nin tutuklu vekillerinin posterlerinin olduğu pankart ile şehir merkezine gelen kitle adına bir basın açıklaması yapıldı.

HDP gayri ahlaki uygulamalara direniyor
24 Haziran seçimlerinde ezilenlerin tek temsilcisinin HDP olduğu belirtilen açıklamada “Bu seçimde bir yanda sağcı ve şoven politikalar yürüten iki sağ ittifaka karşı HDP çatısı altında bir araya gelen kadınlar, emekçiler, inançlar, halklar ve gençler eşit olmayan şartlar altında seçimlere giriyor. Bir tarafta devletin tüm imkanlarını kullanan bir cumhurbaşkanı adayı, diğer tarafta bir hücreye hapsedilen Demirtaş var. Bu gayri ahlaki uygulamalara karşı direnenler ve haklının yanında olanların 24 Haziran tarihi bir cevabı olacaktır. Bizler bu adaletsizliğe karşı HDP ve Demirtaş’ı destekliyor ve tüm vicdan sahibi kesimleri aynı safta yer almaya çağırıyoruz” denildi. Tekrar Alte Synagoge meydanında bir araya gelen HDP gönüllüleri burada bildiri dağıtarak eylemlerini sonlandırdı.

HDP ve Demirtaş’a destek standı
Mannheim kentinde ise HDP ve Demirtaş’a destek amacıyla Abendakademie önünde bilgilendirme standı açıldı. Kürdistanlılar ve dostlarının katıldığı etkinlikte çok sayıda bildiri dağıtıldı. Ayrıca halaylar çekildi. Stand, ‘Bir oy HDP, bir oy da Demirtaş’a sloganıyla son buldu. HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları