81 yaşında, 23 yıldır tutsak – Hazırlayan: Zabel MİRKAN

Zindana sığmayan sesler…

Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 259’uncu haftasında hapishanelerdeki hasta tutsakların sağlık durumlarına dikkat çekmek için İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şube binası önünde 17 Ağustos günü açıklama yaptı. Açıklamayı yapan İHD Merkez Yürütme Kurulu (MYK) Üyesi Nuray Çevirmen, son aylarda hapishanelerdeki hak ihlallerinin son derece arttığı, yapılan tüm şikâyet ve başvuruların sonuçsuz kaldığı bir dönemin yaşandığına vurgu yaptı.

73 tutsak yaşamını yitirdi

Hapishanelerdeki hasta tutsakların durumunun her geçen gün kötüye gittiğine dikkat çeken Çevirmen, 2017 yılının başından bugüne kadar 73 tutsağın yaşamını yitirdiğini, yaşamını yitirenlerden 39’unun ise hasta tutsak olduğunu söyledi. 81 yaşında ve 23 yıldır hapishanede tutulan hasta tutsak Mehmet Emin Özkan bu tutsaklardan yalnızca biri. Ya da hikâyesi bizlere ulaşanlardan yalnızca biri…

Üç çocuğu da tutsak

Özkan’ın, Lice’ye bağlı Yolçatı (Sise) köyündeki evi, içindeki eşya ve hayvanlar ile birlikte 1992 yılında yakılmış. Üç çocuğu da kendisi gibi tutuklu. PKK’ye katılan oğlu Servet Özkan ise 1998 yılında yaşamını yitirmiş ve mezarının nerede olduğu bilinmiyor.

23 yıldır cezaevinde!

Özkan’a ise Amed’in Lice ilçesinde 22 Ekim 1993 yılında Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’a yönelik düzenlenen suikasttan sorumlu tutularak müebbet hapis cezası verilmiş. Özkan’ın avukatlarının 2013 yılında Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Bahtiyar Aydın dosyasının 20 yıllık zaman aşımına uğramaması için tekrar dava açması üzerine Bahtiyar Aydın’ın JİTEM tarafından öldürüldüğü ortaya çıkmış. Açılan davanın üzerinden 6 yıl geçmesine rağmen, Özkan’ın tahliye edilmesi gerekirken ve zaten haksız yere 23 yıl rehin tutulmuşken davasında hiçbir gelişme olmamış. Üstelik Özkan, 2015 yılında Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu’ndan yüzde 87 vücut fonksiyonlarının işlevsiz olduğuna dair ‘hapishanede kalamaz’ raporu almış.

5 kalp krizi, 4 kez anjiyo

Tahliye edilmeyen Özkan, defalarca fenalaşarak hastaneye kaldırılmış. 2019 yılının Mart ayında yeniden kurula başvuran Özkan’a, bu kez ‘Hapishanede kalabilir’ raporu verilmiş. Özkan, içeride olduğu 23 yıllık süre zarfında 6 farklı hapishaneye sürgün edildi.

Özkan’ın guatr, bağırsak, kalp, yüksek tansiyon ve Alzheimer gibi rahatsızlıklarının yanı sıra beyninde baloncuk, gözlerinde ise katarakt bulunuyor. Öte yandan boğazındaki kötü huylu guatra rağmen yaşı ilerlediği için ameliyat olamayan Özkan, hapishanede kaldığı süre zarfında 5 kez kalp krizi geçirdi ve bu yüzden de 4 kez anjiyo oldu.

Mektup Adresi:

Mehmet Emin Özkan

Diyarbakır D Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu – Diyarbakır

Yazarın diğer yazıları

    None Found