ABD İklim Anlaşması’ndan çekiliyor

2015’te Paris’teki COP 21 İklim Zirvesi’nde üzerinde uzlaşılan anlaşma 2016’da Birleşmiş Milletler (BM) gözetiminde imzalanmıştı. Dönemin ABD Başkanı Barack Obama’nın imzaladığı anlaşmadan geri çekileceğini duyuran selefi Donald Trump’ın bu kararı önümüzdeki yıl uygulayacağı duyuruldu.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, anlaşmadan çekilme kararının dün resmen BM’ye yazılı olarak sunulduğunu açıkladı. Ancak anlaşmadan çekilme kararının uygulanması için daha önce anlaşmaya konulan BM’ye bildirilme tarihinden itibaren 1 yıl bekleme şartının yerine getirilmesi gerekiyor.

Donald Trump, küresel ısınmanın atmosfere salınan karbondioksit (CO2) ve diğer sera etkili gazların sonucu olmadığını savunuyor. 2016 seçimleri öncesinde anlaşmadan çekilme vaadinden bulunan Trump’ın en az 3 yıl beklemesi gerekti.

ABD, en fazla karbondioksit salan ikinci ülke

2016 yılı boyunca 197 ülkenin imzaladığı İklim Anlaşması’ndan geri çekilme kararının resmen BM’ye sunulabilmesi için anlaşmanın yürürlüğe girdiği tarih olan 4 Kasım 2016’dan itibaren en az 3 yıl beklenmesi şartı vardı. Çekilme kararının dün BM’ye iletilmesi ardından ise bir yıl beklenmesi gerekiyor.

2015 Aralık ayında Fransa’da yapılan COP 21 Zirvesi’nde üzerinde uzlaşılan anlaşma, küresel ısınmaya yol açan gazların başında gelen karbondioksit salınımlarının azaltılması; küresel ısınmanın yüzyılın sonuna kadar 1,5 veya en fazla 2 derece ile sınırlandırılması ve yoksul ülkelere iklimsel dönüşüm için yıllık 100 milyar dolar mali yardım yapılmasını öngörüyor.

Anlaşmadan çekilecek olan ABD, hali hazırda Çin’den sonra en fazla karbondioksit salan ikinci ülke konumunda.

WASHİNGTON

Yazarın diğer yazıları

    None Found