ABD tamamen çekiliyor

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, Trump’ın emriyle “Suriye’nin kuzeyinden tamamen çekiliyoruz. Son 24 saatte, Türkiye’nin harekatını güneye ve batıya genişletebileceğini, QSD’nin de Rusya ve Şam ile anlaşma arayışında olduğunu öğrendik” dedi.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper, önceki gün yaptığı açıklamada, “Son 24 saatte Türkiye’nin harekatı ilk plana kıyasla daha güneye ve ayrıca batıya genişletme ihtimali bulunduğunu öğrendik” diyerek, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde kalan yaklaşık 1000 askerini “olabildiğince hızlı ve güvenli bir şekilde” tahliye etmeye hazırlandığını söyledi. Esper, bu askerlerin güneye kaydırılacağını söyledi.

CBS kanalının Face the Nation programına konuşan Esper, “Yine son 24 saat içinde, QSD’nin Suriyeliler ve Ruslarla kuzeyde Türklere karşı koymak için bir anlaşma arayışında olduğunu öğrendik” açıklaması yaptı.

Suriye’nin kuzeyinde kalan Amerikan askerlerinin Türk güçleri ile QSD arasında bulunduğunu söyleyen Esper, “Dolayısıyla Amerikalılar ilerlemekte olan iki karşıt ordunun arasında kalabilir” ifadelerini kullandı. Esper, “Dün gece ulusal güvenlik ekibinin geri kalanıyla istişarelerin ardından başkanla konuştum ve Suriye’nin kuzeyindeki askerlerin planlı bir şekilde çekilmesi emri verdi” dedi.

ABD Savunma Bakanı, Amerikan askerlerinin ateş altında kalması halinde yanıt verme izninin olup olmadığı sorusuna da  “Kendilerini savunma hakları var ve gerekirse bunu kullanacaklar” yanıtı verdi.

Reuters ajansına isim vermeden konuşan iki Amerikan savunma yetkilisi de, Ayn İsa’daki bir gözlem noktasından az sayıda Amerikan askerinin çekildiğini söyledi.

Diplomatları da

Reuters ajansı, ABD’nin Kuzey-Doğu Suriye’de görevlendirdiği diplomatlarını geri çektiğini duyurdu. Ajansa konuşan ABD yetkililer, çekilme planının önümüzdeki günlerde netleşeceğini öngördüklerini söyledi.

McGurk: Planı yok

ABD’nin eski DAİŞ ile mücadele özel temsilcisi Brett McGurk,  ABD Savunma Bakanlığı’nın askerlerini çekecekleri yönündeki açıklamasına ilişkin “ABD ordusu, bir zamanlar IŞİD’in halifeliği olan yerden herhangi bir fikri, işleyiş şeması ve planı olmaksızın çekiliyor. Bunun ulusal güvenliğimize Suriye’nin ötesinde ciddi sonuçları olacak. Şimdilik, umarım insanlarımızı güvenli bir şekilde dışarı çıkarabiliriz” dedi.

Trump’tan yaptırım açıklaması

ABD Başkanı Donald Trump, önceki gün ve dün de Türkiye’ye ilişkin açıklamalar yaptı. Trump Twitter hesabından, Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Türkiye’ye “güçlü” yaptırımlar uygulanması konusunda “büyük bir mutabakat” sağladığını, Hazine Bakanlığı’nın harekete geçmeye hazır olduğunu yazdı. Türkiye’nin bunu istemediğini kaydeden Trump, “Beklemede kalın” dedi.

DAİŞ üyelerinin ABD’ye girmelerine izin verilmeyeceğini yineleyen Trump, ”ABD, DAİŞ’li mahkumların en kötülerini elinde tutuyor. Türkiye ve Kürtler, kaçmalarına izin vermemeli” dedi. Trump, Türkler ile Kürtler arasında 200 yıldır süren savaşa dahil olmak istemediklerini yineledi. ”Brian Kilmeade tümüyle yanılıyor. 200 yıldır birbiriyle savaşan haklar arasında bir başka savaşa girmeyeceğiz. Avrupa’nın kendi DAİŞ esirlerini almak için bir şansı vardı, ama bedelini ödemek istemediler. ‘Bırak ABD ödesin’ dediler…” diye tweet atan Trump, Kürtlerin DAİŞ esirlerinden bazılarını bırakarak ABD’yi müdahil etmeye çalışıyor olabileceğini söyleyerek şöyle devam etti: ”Türkiye veya pek çoğunun geldiği yer olan Avrupa Ulusları kolaylıkla yeniden yakalar, ama ellerini çabuk tutmaları lazım. Türkiye’ye büyük yaptırımlar geliyor! İnsanlar gerçekten NATO üyesi Türkiye ile savaşa girmemiz gerektiğini düşünüyor mu? Asla bitmeyen savaşlar bitecek!”

Graham: Felç edecek

Trump’ın Türkiye’ye ilişkin açıklamasının ardından Cumhuriyetçi Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham da açıklama yaptı. Beyaz Saray’ın sınır hattından çekilerek, Türkiye’nin operasyonuna yeşil ışık yakmasına karşı en sert muhalefeti gösteren ve Türkiye’yle ilgili yaptırım uygulanmasını kongrenin gündemine taşıyan Graham, Trump’ı yaptırım kararından dolayı tebrik etti.

Graham, “Suriye’deki savaş suçlarını ve kabul edilemez saldırganlığına karşı Türkiye’ye felç edici yaptırımlar uygulanması konusunda Kongre’yle birlikte çalışmanız iyi karar!” paylaşımıyla Trump’ı tebrik etti.  Yaptırımlarla ilgili kongrede bulunan iki partinin güçlü destek sunacağını belirten Graham, “Türkiye’nin saldırganlığının değerli bir müttefiki, Kürtleri yok etmesine, DAİŞ’in yeniden yükselişine izin vermememiz çok önemli. Türkiye’nin hareketlerinin sadece DAİŞ’e, İran’a ve Rusya’ya yardımı olacak ve bu durum İsrail için bir kabusa dönüşecek. Türkiye, iyi bir NATO müttefiki olarak hareket etmiyor” dedi.

Graham’ın, sosyal medya hesabı üzerinden Türkiye’ye yaptırımla ilgili açıklaması şöyle: “Türkiye’nin Kürtlere yaptığı kabul edilemez saldırıdan kaynaklanan hesap verme günü geliyor.  Kongre’nin Başkan’la birlikte sürdüğü çalışmaya liderlik ediyorum, İran’a uygulananlardan beri en felç edici yaptırımlar olacak. Türkiye’nin Suriye’deki felaketi kontrolsüz bırakılırsa Ortadoğu’yu da İran kadar istikrarsızlaştıracak. Bu ABD’ye ve müttefiklerimize hasar verir.”

Rusya yine uyardı

Türkiye’nin Kuzey-Doğu Suriye’ye yönelik saldırısına dair açıklama yapan Rusya, ”Suriye çözüm sürecine dâhil olan tüm tarafları ülkenin kuzeydoğusundaki insani felaketi önlemeye çağırıyoruz” dedi.

Rusya’nın Suriye’deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi’nin Başkanı Tümgeneral Aleksey Bakin, Moskova’nın Suriye çözüm sürecine dâhil olan tüm tarafları ülkenin ülkenin insani felaketi önlenmeye yönelik tedbir almaya adım atmaya çağırdı. Bakin, şöyle konuştu: “Tüm tarafları Suriye’nin doğusunda insani felaketi önlemek için acilen tedbir geliştirmeye çağırıyoruz. Sığınmacıların ve sivil halkın kurtarılması ile ilgili sorunlar derhal çözüm gerektiriyor.”

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da Türkiye ve Rusya’nın askeri bir çatışma içine girmesini bekleyip beklemedikleri sorusuna, ”Böyle bir ihtimali düşünmek dahi istemiyoruz” cevabını verdi. ”Hiç olmazsa böyle bir tehlike bulunup bulunmadığını söyler misiniz?” şeklindeki soru karşısındaysa Peskov, ”Söylediklerime ekleyeceğim bir şey yok, bunun için (sözü edilen tehlikenin oluşmaması için) askerlerimiz irtibat halinde” dedi.

NATO endişesini tekrarladı

NATO Parlamenterler Asamblesi’nde, Türkiye’ye çok fazla taviz verdiği eleştirileriyle karşılaşan Genel Sekreter Jens Stoltenberg, DAİŞ’e karşı birlik vurgusuyla kendini savundu.

Cuma günü Türkiye’de temaslarda bulunmuş olan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Londra’daki NATO Parlamenterler Asamblesi toplantısında, Türkiye’ye ödün veren yaklaşım sergilediği gerekçesiyle eleştirilerin hedefi oldu.

Fransız ve İtalyan delegelerin bu yöndeki soruları üzerine Türkiye’ye tavrını savunma konumuna geçen Stoltenberg, DAİŞ’i ‘ortak düşman’ diye niteleyerek şunları söyledi:

”Ortak düşmanımıza karşı elde ettiğimiz kazanımları tehlikeye atmamalıyız. Türkiye NATO için önemli… IŞİD’e karşı savaşta ihtiyacımız olan birlik beraberliğe zarar verme riskine giriyoruz.”

Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırısı için ”Bölgeyi daha da fazla kızıştırma riski taşıyor” uyarısı da yapan Stoltenberg, ”Suriye’de çok istikrarsız bir durum görüyoruz, insanların ıstırap çektiğini görüyoruz, İstanbul’dayken derin endişelerimi iletmiştim” diye konuştu.

Yazarın diğer yazıları

    None Found