ABD’de soğuk can aldı

ABD’nin bazı eyaletlerinde son günlerde etkili olan soğuk hava ve fırtına can kayıplarına neden oldu. Ülkenin genelinde soğuk hava ve fırtına nedeniyle en az 9 kişi hayatını kaybetti. Bunlardan beşi ülkenin güneyinde bulunan Kentucky’de meydana gelen selde, biri ise Arkansas’ta saatteki hızı 200 kilometreye ulaşan kasırgada yaşamını yitirdi.


Elektrik ve uçuş yok

Kar yağışı ve şiddetli rüzgar nedeniyle Michigan, New York eyaletinin yukarı kısımları ve kuzey New England bölgesinde yaklaşık 440 bin ev ve işyerine elektrik verilemedi. Ülkenin çeşitli bölgelerinde etkisini sürdüren sert hava koşullarından dolayı 700’den fazla uçuş iptal edilirken, 11 bin uçuş ise gecikmeli olarak yapılabildi.

Kanada’da fırtına kabusu

Öte yandan Kanada’yı etkisi altına alan fırtına nedeniyle ülkenin doğusunda hayat felce uğradı. Yüzbinlerce evin elektriksiz ve telefonsuz kaldığı ülkede yüzlerce uçak ve tren seferi de iptal edildi. Kent merkezlerinde kar ve buz nedeniyle kayan araçların yaptığı kazalar nedeniyle zaman zaman yollar kapandı. Kar ve tipi özellikle ülke nüfusunun yarısının yaşadığı Ontario ve Quebec ile doğu eyaletlerinde etkisini gösterdi. Ontario eyaletinin başkenti Toronto’da metro seferlerinin tamamı iptal edildi; havalanında seferler gecikmeli yapıldı. Belediye Başkanı Rob Ford, bunun kent tarihinde görülen en büyük fırtınalardan biri olduğunu söyledi.

Hızı 90 km’yi buldu
Quebec eyaletinde de hızı saatte 90 kilometreyi bulan fırtına, özellikle Montreal ve çevresinde etkili oldu. Quebec genelinde otobüs ve tren seferleri aksamalı yapılırken Montreal Havaalanı’nda seferler ya iptal edildi ya da gecikmeli yapılabildi.

Kar kalınlığı 30 cm’i geçti

Ülkenin doğu eyaletleri Nova Scotia, New Brunswick, Prince Edward Island ve New Foundland-Labrador’da da kalınlığı 30 santimetreyi geçen kar ve etkisini sürdüren fırtına nedeniyle yaşam olumsuz etkilendi.

‘Evden çıkmayın’ uyarısı

Yetkililer Noel tatiline hazırlanan halka, “Mecbur değilseniz evinizden çıkmayın ve seyahat etmeyin” uyarısında bulundu. Başbakan Stephen Joseph Harper da sosyal paylaşım ağı Twitter’dan yaptığı açıklamada, halktan, güvenlik ve emniyetlerini öncelik alarak hareket etmelerini istedi. Doğu Kanada bölgesinde Ocak 1998’de meydana gelen fırtınada 24’ü aşkın kişi hayatını kaybetmiş, 3 milyon kadar kişi ise elektriksiz kalmıştı.

 NEWYORK/TORONTO

Yazarın diğer yazıları

    None Found