ABD’den Türkiye’ye dini özgürlük eleştirisi

ABD’nin ‘Dini Özgürlükler’ raporunu açıklayan ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye’de Sünni Müslüman olmayanların  ayrımcılık ve şiddete maruz kaldıkları belirtti. Raporda da Alevilerin şiddet tehdidiyle yüz yüze oldukları vurgulandı. 

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2016 Uluslararası Dini Özgürlük Raporu’nu yayımladı. Donald Trump’ın ABD Başkanı olmasının ardından paylaşılan ilk dini özgürlük raporunu açıklamak için Beyaz Saray’da basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Rex Tillerson, Türkiye, Çin, İran, Suudi Arabistan, Pakistan, Bahreyn ve Sudan’a eleştiriler yöneltti.

Sunni olmayanlar baskı altında

ABD Dışişleri Bakanı, Türkiye’de Aleviler gibi, Sünni olmayan Müslümanların “ayrımcılık ve şiddete” karşı devlet tarafından korunmadığını söyledi. Tillerson, “Türkiye’deki yetkili makamlar, bazı dini azınlık gruplarının insan haklarını kısıtlamayı sürdürüyor ve bazı topluluklar, uzun süreli mülk ihtilafları yaşamaya devam ediyor” ifadesini kullandı.


Aleviler tehditle karşı karşıya

ABD Kongresi tarafından görevlendirilen diplomatlarca hazırlanan dini özgürlükler raporunun Türkiye’ye ayrılan bölümünde, Alevilerin “protesto ve şiddet tehditleriyle karşılaştığı“ ifade edidi. Raporda “Yahudi, Protestan ve Sünni Müslümanlara yönelik de şiddet tehditleri vardı” denildi. Türkiye’de şaibeli 15 Temmuz darbe girişiminin ardından basında ve diğer medya organlarında birçok Alevi karşıtı ve Yahudi aleyhtarı konuşma yayımlandığına dikkat çekilen rapora göre medyada bazı hükümet yanlısı yorumcular ise darbecilerle Yahudi topluluğu ve Ermeni Partrikhanesi’ni bağdaştırmaya çalıştı.

ABD’li din adamı için çağrı

Tillerson, İzmir’de Gülen yapılanmasına üye olduğu gerekçesiyle Ekim ayında tutuklanan ABD’li din adamı Andrew Brunson’ın ise “haksız yere hapsedildiğini” belirtti. ABD Dışişleri Bakanı, Protestan cemaatine bağlı İzmir Diriliş Kilisesi’nin başında olan Brunson’ın serbest bırakılması için Washington tarafından yapılan çağrıyı yinelediğini sözlerine ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı’nın yayımladığı raporda, geçen yıl olduğu gibi bu sene de, DAİŞ‘in Suriye ve Irak’ta kontrol ettiği bölgelerde Êzîdî, Hristiyan ve Şii azınlıklara yönelik “soykırımda” bulunduğu ifade edildi.  


WASHİNGTON

Yazarın diğer yazıları

    None Found