ABD’li Senatör Graham’dan Türkiye’ye yaptırım tasarısı

Kuzey ve Doğu Suriye’ye Türk devletinin saldırması durumunda Türkiye’ye yönelik yaptırım tasarısı hazırlayacağını daha önce açıklayan ve ABD Başkanı Donald Trump’ın Senato’daki en büyük destekçisi olarak görülen Lindsey Graham daha önce açıkladığı tasarıyı hazırladı. 

Ahval’in haberine göre Graham, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’ye uygulanmasını istediği yaptırımlarla ilgili bir yasa tasarısını açıkladı ve hem Demokratlar’ın hem de Cumhuriyetçiler’in bu konuda uzlaşıya vardığını belirtti.

Daha önceki paylaşımında Graham, “Türkiye Suriye’nin kuzeyine girerse, bu adımı Kongre’nin cehennemden gelme yaptırımları takip edecektir. Kapsamlı, derin ve yıkıcı yaptırımlar” ifadelerini kullanmıştı.

Graham, son paylaşımında ise, “Senatör Chris Van Hollen’la Türkiye’ye karşı Suriye saldırısı nedeniyle ağır yaptırımlar uygulanması konusunda ortak bir anlaşmaya vardık. (ABD) yönetimi, Türkiye’ye karşı harekete geçmeyi reddederken, (Senato’da) her iki partinin de güçlü desteğini umuyorum” ifadelerini kullandı.

Graham’ın paylaştığı tasarıda, Kürtlere dönük soykırımı planlayan AKP’li Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da ‘yaptırım listesi’ne eklendi.

İşte yaptırım uygulanması istenen diğer isimler: Türk Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Türk Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez.

Yaptırımların ilki, Erdoğan da dahil bakanlara dair. İkinci madde ise, Türk ordusu ile herhangi bir şekilde ticari ilişki kuran kişilere yaptırımı içeriyor.

Buna göre, Türk ordusuna finansal, teçhizat ya da teknolojik destek sağlayan, alım satım işlemi yapan ya da Türk Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan savaş uçağının, savaş uçağı parçasının, makinenin satışını yapan; Türk Kara ve Deniz Kuvvetleri tarafından kullanılan otomotiv parçası ya da hizmetleri sunan, Türk ordusunca kullanılan silah ya da savunma malzemeleri satan kişiler yaptırım kapsamına alınıyor.

İşte diğer maddeler:

Yaptırım 3-  Türkiye enerji sektörüne yönelik yaptırım

– Silahlı kuvvetler tarafından kullanılmak üzere, Türkiye’nin iç petrol ve doğalgaz üretimini  destekleyen ya da gelişimini sağlayan hizmet, malzeme, teknoloji, bilgi ya da diğer katkıyı sunan kişi ya da kurumlar.

Yaptırım 4- ABD ordu yardımının yasaklanması

– ABD savunma hizmetlerinin, teknolojisinin ve materyallerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne satışının yasaklanması.

– Türk Silahlı Kuvvetleri’ne mühimmat satışının ve transferinin yasaklanması.

Yaptırım 5- CAATSA (S-400)

– Türkiye’nin S-400 alımı, CAATSA’nın 231 sayılı maddesinde önemli bir ticari işlem olarak tanımlanmıştır.

– CAATSA yaptırımlarının, tanımlandıktan sonra 180 gün içinde uygulanması.

– 231. madde gereğince, bu satıştan vazgeçilmesi halinde CAATSA’nın kaldırılması ve hükümlerinin ertelenmesi.

– Yaptırım 6 – Yaptırımlardan muafiyet

– İnsani yardım.
– Tıbbi destek.
– Demokratik ilerleme / seçim desteği.
– İstihbarat paylaşımı.

Yaptırım 7 – Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın net serveti ve varlıkları üzerine bir rapor.

Yaptırım 8 – Türk liderlerinin ABD’ye seyahatine vize kısıtlamaları.

Yazarın diğer yazıları

    None Found