ABD’nin yasakladığı SİHA’yı İngiltere Türkiye’ye satıyor

Türk ordusunun kullandığı silahlı insansız hava araçlarının (SİHA), bir İngiliz şirketinden alındığı ortaya çıktı. The Guardian gazetesinde Dan Sabbegh ve Bethan McKernen imzasıyla çıkan habere göre Türk ordusu için sipariş edilen SİHA’ların yapımında kullanılan roket parçaları ve teknolojiyi İngiliz firması tarafından karşılandı.  Haberde ABD’nin SİHA’ları Türkiye’ye satışını yasakladığı ancak İngiltere’nin Brighton kentinde bulunan bir fabrikada üretilen roket ve teknolojik ekipmanın Türkiye için üretildiği bilgisi yer aldı.

Haberde SİHA’ları en çok kullanan ikinci ülkenin Türkiye olduğu hatırlatıldı. Söz konusu roket ve teknolojik ekipman, Bayraktar TB2 silahlı hava araçlarının kullanımının en önemli parçalarını oluşturuyor.

‘EDO MBM Technology’ isimli İngiliz şirketinin sağladığı roket ve teknolojinin sağlanmaması durumunda söz konusu hava araçlarının işlevsiz kalacağı aktarıldı.

Türk ordusu Güney Kürdistan ve Rojava’daki işgal saldırısında en fazla SİHA’ları kullanıyor. Söz konusu silahlarla çok sayıda Kürt katledildi.

The Guardian’ın haberinde söz konusu silah ve teknolojinin Türk devleti tarafından Libya’da süren iç savaşta kendisine bağlı çete gruplarına verdiği de belirtildi.

L3 Harris yasağını EDO MBM ile mi deldi?

İnsansız hava araçlarına monte edilen güdümlü roketlerin kullanımı için EDO MBM şirketinin sağladığı parça ve program hayati önem taşıyor. Silah ticaretine karşı çalışmalarıyla tanınan Ceri Gibbson, Türkiye’ye sağlanan silahların patentinin önce İngiltere, sonra ABD ve Türkiye’de onaylandığını ortaya çıkarmıştı.

İngiltere’deki EDO MBM şirketinin sahibi ABD’li L3 Harris şirketidir. Bu şirket dünyada silah ticaretinde 6. sırayı alıyor. Guardian,  ABD’nin Türkiye’ye söz konusu teknoloji yasağının delinmesi için İngiltere’deki EDO MBM şirketinin paravan olarak kullanılmış olabileceğini belirtiyor.

Gazetenin görüşlerine başvurduğu L3 Harris ve Bayraktar şirketleri ise açıklama yapmaktan kaçındı.

Söz konusu silah ticaretine ilişkin olarak İngiltere İşçi Partisi Sözcüsü Barry Gardiner bu gelişme karşısında kaygılı olduklarını söyledi.   

HABER MERKEZİ                    

Yazarın diğer yazıları

    None Found