Acıların çizgileri

Êzîdî soykırımının yıldönümü nedeniyle Amed’de açılan sergide, Mexmûr’da dünyaya gelen ressam Medya Üren’in resimleri de sergilendi. Ailesi 1994 yılından bu yana mülteci olan Ürün, 12 defa yer değiştirdiklerini, her defasında koşullarının kötüleştiğini kaydetti.

Ürün çizdiği resimlere ilişkin olarak da şunları dile getirdi: “Êzîdî soykırımı 3 Ağustos 2014’te yaşandı ve binlerce Êzîdî göç yollarına düştü, binlerce kadın köle pazarlarında satıldı. Ben de bu göç yolunda ve katliamdan en çok etkilenen Êzîdî halkını, özellikle kadın ve çocukları yansıtmak istedim. Bu saldırılardan ve katliamlardan en çok etkilenen kadınlar ve çocuklar oluyor. Bu yüzden resimlerimde de daha çok kadınları ve çocukları çizdim. Ben kendimde bunu yaşadım ve tanık oldum. O nedenle Êzîdî halkının neler yaşadığını çok iyi biliyorum.”

Kelar’da resim sergisi

Germiyan’a bağlı Kelar’daki Eyis Rêst Kafesi’nde ressam Hewraz Necmedîn’in eserlerinden oluşan resim sergisinin açılışı yapıldı. 17 eserin yer aldığı sergiye sanatseverler yoğun ilgi gösterdi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found