Ağıt yakılacak mezarları olsun

ANYAKAY-DER Eşbaşkanı Şehmus Işık, ‘gömme ve gömülme hakkını’ hatırlatarak bekletilen cenazelerin ailelere verilmesini istedi.

Bitlis merkeze bağlı Oleka Jor köyü kırsalında bulunan Garzan Mezarlığı’ndan 19 Aralık 2017’de 267 cenaze çıkarıldı. Çıkarılan cenazelerin büyük bir çoğunluğu o günden bu yana İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda (ATK) bekletiliyor. Garzan Merzarlığı’nda çıkarılan cenazelerin yanı sıra savaş nedeniyle şehit düşenlerin cenazeleri de ya ailelerine verilmiyor ya da çok geç tarihlerde veriliyor. Anadolu Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (ANYAKAY-DER) Eşbaşkanı Şehmus Işık, ailelere cenazelerinin verilmemesinin, insani bir yaklaşım olmadığını söyledi.

 Cenazeler verilsin

 Ailelerinin mağdur edildiğini belirten Işık, “Aileler psikolojik baskı altında tutulmak istiyor. Birçok aile kendi çocuklarını teşhir ettikleri halde cenazeleri teslim edilmiyor. Neden teslim edilmediğini bilmiyoruz. Bu bir psikolojik savaş politikası mıdır? Yoksa Aileleri mağdur etme politikası mıdır? Bilmiyoruz” dedi. Olaya insanı olarak baktıklarını ifade eden Işık, “Bütün insanların, canlıların özellikle insanoğlunun ölümü kutsal olduğu için hangi dinden ırktan mezhepten olduğu bizim için önemli değil. Biz o insanın ailesine teslim edilmesini ve onların inançlarına uygun olarak gömülmelerinden yanayız” şeklinde konuştu.

60 aileden başvuru

 Kendilerine başvuru yapan ailelere yardımcı olduklarını, hukuki boyutuyla da yol gösterdiklerini ifade eden Işık, kendilerine başvuru yapan kimi ailelerin cenazeleri 4-5 ay bekletildikten sonra verildiğini aktararak, kimi ailelerde ise DNA testi bile yapılmadığını söyledi. Savaşın etkilerinin yoğun bir şekilde mezarlıklar üzerinde görüldüğünü ve hissedildiğini dile getiren Işık, Garzan Mezarlığı da dahil olmak üzere 60 aileye yakın başvuru aldıklarının bilgisini verdi. Garzan Mezarlığı’na ilişkin İstanbul’da kendilerine başvuru yapan ailelerin son bir buçuk yıl içinde herhangi bir sonuç alamadıklarını söyleyen Işık,  “Diyarbakır’da 12 aileye çocukların cenazeleri verildi” dedi.

Bütün insanlar için kutsal

Gömme ve gömülme hakkının bütün insanlar için kutsal olduğunu belirten Işık, devlet yetkililerine seslendi: “Ölmüş insanların devlete hiçbir zararı yoktur. Ona saygıdan başka bir faydamız olmaz. En azından ailesi onun mezarı başına gidip bir ağıt yaksın ve bir çiçek koyabilsin. Bunun sağlanması gerekir. Ölümlere son verilmesini insani değerler ile insanların yaşatılmasını istiyoruz. Bütün mağdur insanların isteği bu bizde bu yönde devletin bu şiddetin önüne geçmesini istiyoruz.”

İSTANBUL

Yazarın diğer yazıları

    None Found