Ahmet Müslüm SADIOĞLU: Namusu korumak Allah’ın emridir

Namus ne demektir? Cebrail aleyhisselama niçin namus-u ekber denmiştir?

CEVAP: Namus kelimesinin ırz, doğruluk, kanun, din, dil, toprak, insan, iffet, edeb, hayâ, nizam, emniyet gibi birçok manası vardır. Birkaç örnek verelim:

Bir kimsenin mahrem, gizli sırları olup, işlerinin ve hallerinin iç yüzüne vâkıf olan kimseye, onun namusu denir. Hayırlara ait gizli hâllere vâkıf olana da namus denir. Cebrail aleyhisselam, diğer meleklerin vâkıf olmadıkları, vahyin sırlarına vâkıf ve mahrem olması cihetiyle ona, namus-u ekber denilmiştir.

Din anlamında da kullanılır. İslamiyet’e namus-i ilahi de denir. Nizam anlamında da kullanılır. İlahî dinler ve inançlar namustur. İnsanın canı malı toprağı dili inancı, şerefi ve ailesi namustur. Bunlara dokunmak namus perdesini yırtmaktır ve Allah’ın nizamına karşı gelmektir ve Allah’a karşı küfür işlemektir. Tecavüzcü zihniyete karşı mücadele Allah’ın emridir. Çünkü namus Rabin emanetidir. Emaneti korumak Allah’ın emridir ama Türkiye devleti Kürtlere ait tüm namus perdelerini yok ediyor. Ey insanım diyen herkes bu zulme sessiz kalmayın. Bu vahşette dur demeyen; insanım demeye hakı yoktur. Ve en büyük namussuzluğu da Allah’a karşı yapıyor.

Kürtlere karşı en büyük zulmü TC yapıyor. Dünya devletleri de bu zalimlere çanak tütüyor. Ve ey Kürt halkı bugün birlik günüdür. Mevcut egemen sisteme dur deme zamanı gelmedi mi?

Oy namustur ve namus parayla satılmaz. Bu ceberut devlete oy vermek hiyanettir. Bu hiyanete destek olmayın. Efrîn’i, Sûr’u Cizre’yi, Şırnak’ı ve Nusaybin’i unutmadık Kürt katili Erdoğan’a oy vermek dinen namussuzluktur ve Allah’ın size verdiği namus hakına hiyanettir.

Genel anlamda uluslararası hukukta hükümetler kendi vatandaşlarını soykırım, savaş suçları, etnik temizlik ve insanlığa karşı işlenen suçlara karşı koruması gerekiyor. Hükümetler bu koruma ve güvenliği temin edemediği ya da isteksiz davrandığı zamanlarda ise namussuzluk yapmıştır. Ve korumayı bırak bunları bizzat bize yapan Türk devleti ceberut bir devlettir. Bundan dolayı Türk devleti ve çetelerine karşı koymak Allah’ın emridir. Ey Kürdüm diyen herkes bugün ayağa kalkma günüdür. Özgür olmayan bir toplum imanlı da olamaz. Allahû teâlânın günahları örtmesi o kadar çoktur ki, emrini dinlemeyen, yasaklarından sakınmayan azgınları, gizli günahlarını açığa çıkarıp rezil ve rüsva etmiyor ve namus perdelerini yırtmıyor.

Allah’tan gayrisine yemin edilmez. Namus üzerine de, yemin edilmez. Mesela (Namusum ve şerefim üzerine) dense, dine uygun yemin olmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:

(Emanet yani namus için yemin eden, bizden değildir.) [Ebu Davud]

Namussuz, genelde iffetsiz, edepsiz, hayâsız, fahişe gibi manalarda kullanılıyorsa da, emniyeti, nizamı bozanlara, İslamiyet’e uymayanlara, Allah’ın kanunlarına yani emir ve yasaklarını çiğneyenlere de denir. Bu bakımdan namussuz; hukuksuz. hukuku çiğneyen anlamına da gelir.

Ahmet Müslüm SADIOĞLU

Yazarın diğer yazıları

    None Found