AİHM, HDP’li vekiller için Ankara’dan savunma istedi

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türk rejimi tarafından vekillikleri düşürülen HDP’li 4 eski milletvekili için Ankara’dan savunma istedi. AİHM’deki başvuru HDP’li eski milletvekilleri Selma Irmak, Ahmet Yıldırım, Osman Baydemir ve yaşamını yitiren İbrahim Ayhan’ı ilgilendiriyor. Türk rejimi, Anayasa’nın 83’üncü maddesinde geçici bir değişiklikle milletvekilliklerini düşürmüştü. 20 Mayıs 2016’daki değişiklik ardından 53’ü HDP’li olmak üzere 150’ye yakın milletvekilinin dokunulmazlıkları kaldırılmıştı. Ancak bunlar arasında sadece HDP’lilerin vekillikleri düşürülmüştü.

HDP’nin önceki Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında olduğu 9 milletvekilini tutuklamış, 11 HDP’li vekilin ise milletvekilliği “meclise devamsızlık” ve “kesinleşmiş hapis cezası” nedeniyle düşürülmüştü. Besime Konca, Ferhat Encü, Faysal Sarıyıldız, Osman Baydemir, Figen Yüksekdağ, Ahmet Yıldırım, Nursel Aydoğan, Tuğba Hezer, Leyla Zana, Selma Irmak ve dokunulmazlığı kaldırıldıktan sonra Güney Kürdistan’da hayatını kaybeden İbrahim Ahyan’ın avukatları AİHM’e başvurmuştu. Başvuruya “seçme seçilme haklarının ihlal edilmesi” ve Türkiye’deki iç hukuk yollarının tüketilmesi gösterilmişti.

Vekillerden bir kısmını yargı süreci devem ederken, AİHM, Selma Irmak, Ahmet Yıldırım, Osman Baydemir ve İbrahim Ayhan’ın vekilliğinin düşürülmesine ilişkin savunma istedi.

Başvuru Temmuz 2018’de HDP’li milletvekillerinin avukatlarından Reyhan Yalçındağ Baydemir ve Mesut Beştaş tarafından yapılmıştı. Başvuruyu inceleyen AİHM, Türkiye’den “serbest seçim hakkını” içeren Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) Ek 1 no’lu Protokolü 3’üncü Maddesi’nin ihlal edilip edilmediğini sordu. Yalçındağ, Türkiye’nin vereceği savunmaya göre gerekli hukuki adımları atacaklarını ifade etti.

 STRASBOURG

Yazarın diğer yazıları

    None Found