AKP kendi sonunu hazırlıyor

 Wan, Amed ve Mêrdîn’e kayyum atanmasına tepki gösteren Fatma Bostan Ünsal, bu hukuksuz adımla AKP’nin kendi sonunu hazırladığını dile getirdi.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından çıkarılan KHK’ler ile yaklaşık iki buçuk yıl kayyyum tarafından yönetilen Wan, Mêrdîn ve Amed Büyükşehir Belediyelerine, Türk İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla 19 Ağustos’ta yeniden kayyum atandı. Kayyum atanmasına bir gerekçe olarak da eşbaşkanlık sistemi gösterildi.

31 Mart seçimlerinde yüzde ellinin üzerinde oy alarak göreve gelen belediye başkanlarının yerine kayyum atanmasına ilişkin Jinnews muhabiri Habibe Eren’e konuşan İnsan Hakları Aktivisti ve AKP kurucularından Fatma Bostan Ünsal, kayyum politikasının başarılı olamayacağını belirtti.

Seçme ve seçilme hakkının gaspı

Kayyum atamaları ile birlikte seçme ve seçilme hakkının ihlal edilerek çok büyük bir hukuksuzluğa imza atıldığını vurgulayan Ünsal, “Belediye başkanları aslında bir partinin belediye başkanları değildir. İstanbul’un ya da Diyarbakır halkının belediye başkanıdır artık. Ne AKP, ne HDP ne de CHP’nin değildir. O yüzden halkların iradesini ciddi anlamda hiçe saymaktır. Son derece yanlıştır” ifadelerini kullandı.

Eşbaşkanlığı terörize ediyorlar

Belediyelere kayyum atanmasına gerekçe olarak gösterilen eşbaşkanlık sistemine dair de, Türkiye hukuk sisteminde olmasa dahi eşbaşkanlığın kriminalize edilecek bir sistem olmadığına dikkat çekti. Ünsal, “Kadınların evlenmeden önceki soyadını kullanması da yasal değildi ama insanlar bunu kullandılar. Sonra buna çok karşı olan Anayasa Mahkemesi (AYM) bile şu anda kadınların evlendikten sonra sadece evlenmeden önceki soyadını kullanabileceğine karar verdi. Yani hukuk, yaşayan hayata kendini uyarlar. Bu da öyle. Eşbaşkanlık şu an mer’i hukukta olmayabilir. Daha sonra da bu kabul edilebilir. Bunu terörize etmeye gerek yok. Kadına yarayan bir mekanizma tüm topluma yarar. Kadın kollarına göre daha eşit buluyorum eşbaşkanlığı. Kadınların siyasete katılımını daha özendiriyor” diye konuştu.

Yenilgisine sebep olacak

İkinci kez uygulanan kayyum politikasını İstanbul seçimlerine benzettiğini ifade eden Ünsal, “Daha önce de kayyım atandı. Hiçbir şey iki defa aynı şekilde gerçekleşmez. Artık komik olmaya başlamıştır ve başarılı olmayacaktır. 31 Mart’ta yenilgi aldı ama ondan sonra tekrarladığı 24 Haziran seçimlerinde daha büyük, kaldıramayacak bir yenilgiye sebep oldu.  Bu da benzer bir yenilgiye sebep olacak.”

Ünsal, İmralı’yla çözüm süreci konuşulan bir zamanda kayyum atanmasını tutarsızlık olarak değerlendirirken, bu tutumdan vazgeçileceğini düşündüğünü kaydetti.

AKP kendi ayağına sıkıyor 

AKP dönemindeki israf ve yolsuzluğun ülkeyi ekonomik krize soktuğunu dile getiren Fatma Bostan Ünsal, krizin bir sebebinin de ‘siyasi iktidarsızlıktan kaynaklandığını belirtti.

Kayyum politikalarından sadece maruz kalan şehrin insanlarının değil, bütün Türkiye’nin sıkıntı çektiğine dikkat çeken Ünsal, “Bunu yapanları bir an önce görevden almak gerekiyor. Bu aynı zamanda kendi ayağına kurşun sıkmaktır. AKP’nin kendi kendine sonunu hazırladığını düşünüyorum” dedi.

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found