AKP-MHP darbesine direnişler sürüyor

HDP’nin Mardin, Amed (Diyarbakır) ve Van Büyükşehir Belediyelerine AKP-MHP’nin faşist rejiminin yaptığı darbe ve kayyum atamaya tepkiler sürekli yükseliyor. Kayyuma karşı çevre il ve ilçelerden Mardin’e gitmek isteyen HDP’lilerin kontrol noktalarında geçmeleri engellendi.

Türk İçişleri Bakanlığı tarafından Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanması, bugün Mardin’de HDP’liler tarafından protesto edilecek. Protesto öncesi çevre il ve ilçelerden Mardin’e gelmek isteyen HDP belediye eşbaşkanları, meclis üyeleri ve partililer, şehrin girişlerinde kurulan kontrol noktalarında polisler tarafından durduruldu.

Valilik yasağı
HDP’lilerin Mardin’e girişlerine izin verilmezken, polisler HDP’lilere geri dönmeleri yönünde uyarılarda bulundu. Kente girmekte ısrar eden HDP’lilere, Mardin Valiliği tarafından kentte 30 günlük eylem ve etkinlik yasağı olduğu söylenirken, HDP’lilerin kontrol noktalarındaki bekleyişleri sürüyor.

Kentte abluka
HDP’nin yapacağı açıklama öncesi kent abluka altına alınırken, birçok yere TOMA ve zırhlı polis araçları ve çevik kuvvet polisleri konuşlandırıldı. HDP Mardin il binası önünde de çok sayıda polis beklerken, polisler HDP’lilere belediye önüne gitmelerinin engelleneceği ve sadece parti binası içinde açıklama yapabileceklerini bildirdi.

HDP’lilerin bekleyişleri sürüyor. MARDİN

Yazarın diğer yazıları