AKP’den kurtarmak zorundayız

HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli, “23 Haziran seçiminde kentlerimize, doğamıza, tarihimize sahip çıkalım. Kentlerimizi ve doğamızı AKP’den kurtarmak zonudayız” dedi.

İstanbul Hasankeyf Koordinasyonu yapımı devam eden Ilısu Barajı’yla sular altında kalacak olan Hasankeyf’teki yıkıma dikkat çekmek amacıyla Fatih bulunan Kadınlar Pazar’ında basın açıklaması yaptı. Açıklamaya HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli de katıldı.

Temelli, 23 Haziran seçimlerinin Hasankeyf seçimi olacağını söyledi. “Kentlerimiz, doğamızı ve geleceğimizi AKP’den koruma zamanıdır” diyen Temelli, “AKP kentleri yönetemiyor. Kentleri yıkıyor. Kentler tarihi ve kültürel dokusuyla AKP tehlikesi altındadır. Bu yaşam alanlarımızı kurtarmalıyız. Yaşam konut politikalarıyla bu kente yaptıklarına bakın. Şimdi bunca yanlışı yapmış biri de İstanbul’a aday yapıp zorla başkan yaptırmaya çalışıyorlar. 31 Mart’ta seçmedik, istemiyoruz. Senin yanlış ulaştırma politikalarıyla bu kenti yönetmeni istemiyoruz. O yüzden de nasıl seni 31 Mart’ta seçmedik 23 Haziran’da da seçmeyeceğiz. Kentlerimizi AKP politikalarında kurtarmak zorundayız” dedi.

Türkiye’nin Hasankeyf’i yok edecek kadar bir enerji ihtiyacı olmadığını belirten Temelli, şunları söyledi: “Müteahhitlerin baraj inşaatına ihtiyacı var. Bu kentlerimizin bunca yola ihtiyacı yok ama müteahhitlerin köprü ihalelerine ihtiyacı var. İşte bu yüzden bu müteahhitçi anlayış, bu beton akıl kentlerimizi yok ediyor. Biz onlara inat direniyoruz. Kentimizi de kendimizi de biz yöneteceğiz, İstanbul’a Batman’a da hep beraber sahip çıkalım diyoruz. Bu duyarlılığı bütün Türkiye göstermelidir. Bugün Hasankeyf giderse yarın çok daha fazla yıkımla hem tarih hem de doğa karşı karşıya kalacaktır. Bu dur deme zamanıdır. O yüzden 23 Haziran seçimleri kritik bir seçimdir. Bu seçimde kentlerimize ve çocuklarımıza sahip çıkalım. Hasankeyf’de su tutulmasın, AKP tutulsun diyoruz.” Temelli daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bütün seçmenler sandığa gitsin 

HDP’nin seçim çalışmalarına ilişkin sorulan soruya Temelli, “31 Mart’ta 220 bin seçmenimizin sandığa gitmediğini gözlemledik. Yaptığımız çalışmalarla sandığa gitmeyen seçmenlerin neden sandığa gitmediklerini araştırdık. Ona göre de çalışma yürütüyoruz. HDP seçmeninin abdestinden şüphesi yok. Sandığa gitmemelerinin sebebi ya kentte değiller ya da  buna benzer durumlar mevcut. 23 Haziran’da sandığa gitmeyen seçmenlerin sandığa gitmesini sağlamaya çalışıyoruz. HDP sadece Kürtlerin değil, sol-sosyalist, demokrat vs. seçmenlerin de partisidir. Onlara da buradan sesleniyorum. Mesele bir demokrasi referandumu meselesidir. Bütün seçmenlerimiz sandığa gitsin” dedi.

 Kürt düşmanlığı 

Temelli, AKP’nin bu seçim kampanyasında Kürtlere şirin gözükmeye çalıştığını ifade ederek, şöyle devam etti: “31 Mart’ta bize hakaret edip bize gidin diyorlardı. Seçmenimiz halkımız bunu unutmadı. 17 yıldır iktidardalar. Son 5 yıldır tüm Türkiye’ye mutlak tecridi dayamış durumdalar. Şimdi seçimlere 10 gün kalmış Kürtlere şirin görünmeye çalışıyorlar. Bakın hiçbir zaman gerçeği hakikati gizleyemezsiniz. Dün akşam mültecilerle ilgili soru soruluyor Binali Yıldırım Fırat’ın doğusuna harekat düzenleyeceğiz, bölgeyi temizleyeceğiz, buradaki Suriyelileri oraya göndereceğiz diyor. Mülteci sorununa yaklaşırken bile savaş politikasıyla Kürt düşmanlığıyla yaklaşıyor. Ne bekleyebilirsiniz? Demek ki İstanbul belediye başkanlığına seçildiğinde yapacağı ilk şey buradaki Kürtlere savaş açmaktır. Oysa halklar barışmalıdır. Kürt halkı ile Türk halkı arasında bir musibet yoktur. Bu iktidarlar bu musibeti çıkarıyor. O yüzden en güzel cevabı Türk halkı ile Kürt halkı birlikte sandıkta verecektir.” Gazeteciler ve vatandaşlarla çay içip, sorunlarını dinleyen Temelli, buradan Pazar esnafını ziyaret etti. Temelli, esnafın dertlerini dinleyerek güzel günler için 23 Haziran’da sandıklara gitmeye davet etti.

 İSTANBUL


HDP gençliği Beşiktaş’ta buluştu

HDP İstanbul Gençlik Meclisi tarafından Beşiktaş’taki Abbasağa Parkı’nda Gençlik Şöleni yapıldı.

Park içindeki amfide yapılan etkinliğe yüzlerce genç katıldı. HDP Eşbaşkanı Sezai Temelli de etkinlikte konuşma yaptı. Parkın içine 68 kuşağı devrimci önderleri ile PKK’nin öncü kadrolarının fotoğraflarının yanı sıra “Ya onurlu bir yaşam ya da görkemli bir direniş”, “Tecridi kır faşizmi parçala”, “Kölece yaşama uyuşturucuya dur diyelim” pankartları asıldı. Akşam saatlerinde parkı dolduran HDP’li gençler sık sık Öcalan lehine slogan attı.

HDP İstanbul Gençlik Meclisi adına konuşan Meryem Gür, “Tarihsel direniş geleneklerimizin ortaya çıkardığı birleşik mücadele kültürü hiç olmadığı kadar bu dönem aciliyet göstermektedir. Türkiye ve Kürdistan gençliğini ortak mücadele etmeye ve HDP gençlik meclislerinde örgütlenmeye çağırıyoruz” dedi.

HDP Eşbaşkanı Temelli de Türkiye’de kapitalizmle barışık bir iktidarın emeği, doğayı ve tüm yaşam değerlerini hızla çürüttüğünü belirterek, “Bu çürümeye itirazımız var. Bu tahakkümcü, baskıcı, şiddet dolu iktidara itirazımız var. İtirazımızın adı mücadelemizdir, itirazımızın adı radikal demokrasidir, itirazımızın adı demokratik ulus anlayışımızdır” şeklinde konuştu.

MA/İSTANBUL


Kürt seçmen anladı

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Binali Yıldırım’ın açıklamalarına ilişkin olarak, “Emin olun 31 Mart öncesi ‘defolun gidin’ zihniyeti ile ‘Fıratın doğusunu temizleyeceğiz’ arasında zerre kadar bir fark yoktur” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, Meclis’te gündeme dair değerlendirmelerde bulundu. Oluç, CHP ve AKP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayları Ekrem İmamoğlu ve Binali Yıldırım’ın önceki akşam katıldıkları ortak yayına ilişkin konuştu. Binali Yıldırım’ın ‘Fırat’ın doğusunu temizleyip Suriyelileri oraya göndereceğiz’ dediğini hatırlatan Oluç, şunları söyledi: “Fırat’ın doğusundan kimi temizleyeceksiniz? Fırat’ın doğusunda yaşayan Kürt halkına yönelik düşmanca tutumunuzu Kürt seçmeni duymadı mı? Diyarbakır’da iki tane Kürtçe cümle kurmakla, Kürdistan demekle İstanbul’daki Kürt seçmeni kandırabileceğinizi düşünmeniz çok büyük bir tuhaflık. Sizin ‘Fırat’ın doğusunu temizleyeceğiz’ sözünüzü Diyarbakırlı, Mardinli, Şırnaklı bütün Kürtler ve elbette İstanbul’da yaşayan milyonlarca Kürt duydu. Yani Diyarbakır’da, Van’da, Siirt’te akrabası olanları oradan temizleyeceksiniz. Etnik temizlik yapacaksınız. Bunu duydu Kürt seçmen. Emin olun 31 Mart öncesi ‘defolun gidin’ zihniyeti ile ‘Fıratın doğusunu temizleyeceğiz’ arasında zerre kadar bir fark yoktur. Kürt seçmen bu söylediklerinizi anladı ve buna uygun davranacaktır. Sizin Diyarbakır’daki iki cümlenizle kimse seçim tavrını değiştirmez, bu tutumunuzu da yutmaz.

‘Kürt kökenli’ değil Kürt 

Bu konuda programın moderatörüne bir şey daha söylemek istiyorum. Bizde Kürt’e ‘Kürt’ denir. Alman’a Alman, Fransız’a Fransız, Türk’e Türk dendiği gibi. Kürt kökenli ne demek? Siz Avrupa’da yaşayan, Türkiye’den gitmiş olan vatandaşlara ‘Türk kökenli’ mi diyorsunuz. İnsanların Kürt olması lafını rahatça kullanamıyor musunuz? Tekrar hatırlatıyorum, Kürt’e ‘Kürt’ denir. ‘Kürt kökenli’ diye bir şey yoktur.

İstanbul halkı kendi iradesinin kimler tarafından, nasıl gasp edildiğini bir kez daha görmüş oldu ve bunun cevabını 23 Haziran seçimlerinde verecektir.”

ANKARA

Yazarın diğer yazıları

    None Found