Almanya daha çok silahlanıyor…

ABD Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) çekildiğini açıkladı. Rusya da anlaşmayı askıya aldığını duyurdu.  Rusya’nın, 1987’de SSCB Devlet Başkanı Michael Gorbaçov ve ABD Başkanı Ronald Reagen tarafından imzalanan INF Anlaşması’nı ihlal ettiği tartışmaları uzun bir süredir yaşanıyordu. Bu noktada son dönemece girildi.

Geçtiğimiz günlerde ABD’nin anlaşmadan çekilme kararının ardından Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, yaptığı açıklamada bunun yeni bir Soğuk Savaş dönemini başlatmayacağını söyledi.

Fakat görünen o ki, ülkeler güvenlik konsepti çerçevesinde daha çok silahlanmaya gidecek.

Hatırlarsak; NATO üye ülkelerine gönderdiği gizli bir yazıda Rusya’nın nükleer silahlandığı ve buna karşılık üye ülkelerin önlem alması gerektiği çağrısında bulunmuştu. Önlemler arasında, Rusya’yı caydırmak amacıyla nükleer silahlanmaya gidilmesi önerisinin yanında, üye ülkelerin uyarı sistemleri yerleştirmesi, deniz altı savunma sisteminin güçlendirilmesi, Avrupa hava sahası üzerindeki güvenlik önlemlerinin artırılması gibi öneriler de yer alıyordu. NATO ise bu gizli belgenin varlığını kabul etmişti.

Velhasıl silahlanma teşviki ve bunun altyapısı uzun süredir NATO üyesi ülkelerin gündeminde.

***

Önemli güvenlik kararlarının alındığı Münih Güvenlik Konferansı bu yıl 15-17 Şubat tarihleri arasında toplanacak. Konferans sadece birçok ülkenin yan yana gelerek güvenlik politikalarını masaya yatırması açısından önem arz etmiyor, bunun yanında ikili anlaşmalara olanak sağlaması açısından da önemli bir konferans olarak görülüyor. Konferansa yaklaşık 40 devlet ve hükümet başkanı ile 100 dışişleri ve savunma bakanının katılması bekleniyor. Katılım sadece bürokrasi ile sınırlı değil, şirket, istihbarat temsilcileri de konferansa katılanlar arasında olacak. Katılım profiline baktığımızda, konferansta, ileriki süreçte dünya güvenlik konseptini etkileyecek kararların alınacağını söylemek mümkün.

Yaklaşık 90 kadar savaş karşıtı kurum ve organizasyon konferansı protesto gösterisi yapacak. Protesto gösterilerinde bu yıl özellikle silahlanmaya dikkat çekilecek. Nitekim dünya genelinde satılan silahların üçte ikisi NATO ülkeleri tarafından satılıyor.

Dünya ülkeleri giderek daha çok silahlanıyor. Dünyanın en büyük silah üreticilerinden biri olan Almanya başı çeken ülkeler arasında.

Almanya savunma harcamalarını 2014 yılına kadar Gayri Safi Milli Hasıla’nın yüzde 1.5’una denk gelecek şekilde artırmayı planlıyor. 2019 yılı için planlanan askeri harcamalar 43,2 milyar Euro olarak tahmin ediliyor. Bu rakamın 2024 yılına kadar 60 milyar Euro’yu aşması bekleniyor. Bu da toplam bütçenin yüzde 20’sine denk geliyor.

Nitekim savunma bakanlığına göre Almanya özellikle 2014’ten bu yana savunma harcamalarını gözle görülür bir şekilde artırdı. Bu nedenle 2024 hedefine ulaşmakta zorluk çekmeyecek.

Özellikle dış politikada çatışma yaşanan ülkelere kayıtsız kalmayacağını açıklayan Almanya için silahlanma ve silah satışının artırılması temel konulardan birisi.

İşte bu nedenle bu yıl Münih Güvenlik Konferansı’na karşı daha güçlü bir protesto gösterisi bekleniyor. Zira daha çok silahlanma, daha çok savaş anlamına geliyor.

Yazarın diğer yazıları