Almanya GRECO’nun yolsuzluk takibinde

Almanya’da artan yolsuzluk ve daha da önemlisi de federal hükümetin konu hakkındaki hareketsizliği GRECO’nun takibine takıldı. Almanya, özel olarak izlenecek. Sağlanan ilerlemeleri de 2020’de rapor olarak sunacak.

Almanya’da artan yolsuzluk, artık uluslararası kurumları tarafından bu ülkeninin mercek altına alınmasına yol açtı. Avrupa Konseyi’nin raporunda Almanya’da siyasetçiler ve devlet memurlarının yanı sıra Alman Federal Parlamentosu da yolsuzlukla ilgili eleştirilerden nasibini alıyor.

DW Türkçe’nin haberine göre Avrupa Konseyi bünyesindeki Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) şeffaflıkla ilgili tavsiyelerini yerine getirmeyen Almanya’yı özel olarak izlenecek ülkelere dahil etti.  Yoğun yolsuzluklarını olduğu ancak şeffaflıkla ilgili Avrupa Konseyi’nin tavsiyelerini yerine getirmeyen ve dikkate almayan ülkeler katagorisinde Türkiye’de bulunuyor.

Federal Parlamento’ya eleştiri

GRECO’nun raporunda Almanya Federal Parlamentosu da eleştirildi. Türkiye’nin de üyesi olduğu Avrupa Konseyi çatısı altındaki Yolsuzluğa Karşı Devletler Grubu (GRECO) Almanya’daki milletvekilleri, hakimler ve savcılarla ilgili yolsuzluk raporunu yayımladı.

GRECO, 2015 yılındaki raporunda yer alan tavsiyelere Almanya’nın genel olarak çok düşük düzeyde uyduğunu vurguladı. Berlin’in 8 tavsiyeden sadece 3’nü tam olarak yerine getirdiğini duyuran grup, Almanya hakkında “riayetsizlik prosedürü” başlatma kararı aldı.

Böylece özel olarak izlenecek ülkeler sınıfına giren Almanya’nın, GRECO’nun tavsiyelerini hayata geçirme konusundaki gelişimi hakkında hazırlayacağı raporu 30 Haziran 2020’ye kadar sunması gerekecek.

GRECO, 48 üyesinden 12’sini daha bu kapsamda izliyor. Bu ülkeler Türkiye, Belarus, Macaristan, Lüksemburg, İrlanda, Romanya, Portekiz, Çekya, Danimarka, Fransa, Kuzey Makedonya ve Avusturya.

GRECO hangi konuları eleştiriyor?

GRECO özellikle yasama sürecinin şeffaflığının artırılması konusunda Almanya’da atılan adımları yetersiz bulduğunu açıkladı.

Raporda, milletvekillerinin çalışmalarını etkilemeyi amaçlayan lobiciler ve diğer üçüncü partilerin kayda geçirilmesi ve yasa tasarılarının geç yayımlanması konularındaki eksikliklere dair endişelerin giderilmediği belirtildi.

GRECO bunun dışında, Alman milletvekililerinin Parlamento’da ele alınan konularla ilgili muhtemel çıkar çatışmalarının ifşası konusunda hiçbir ilerleme sağlanmamasından duyduğu hayal kırıklığını bildirdi.

Raporda, Alman parlamenterlerin lobi faaliyetlerinde bulunanlar ile ilişkilerinin kesin kurallarla belirlenmesi, milletvekillerinin kişisel çıkar çatışmalarının ve firmalardaki hisselerinin daha ayrıntılı bir şekilde açıklanması gerektiği ifade edildi.  GRECO, hakimlerin çalışmalarıyla ilgili şeffaflık tavsiyeleri konusunda da bazı olumlu adımlar atıldığını ancak bunların yetersiz kaldığını ifade etti.

Hakimlerin ek gelirleri tartışmalı

GRECO, hakimlerin yayımlardan ya da katıldıkları etkinliklerden kazandıkları ek gelirin şeffaflığının artırılması konusunda Federal Anayasa Mahkemesi ve farklı bir federal mahkeme tarafından alınan önlemler ve hakimlerin yan faaliyetlerinden dolayı takibinin de memnuniyetle karşıladığını belirtti.  Ancak söz konusu ilerlemenin sadece bu 2 mahkemeyle sınırlı kaldığını belirten GRECO, hakimlerin ek gelirlerinin izlenmesi ve bu konudaki şeffaflığın artırılması bakımından daha fazla gelişim gösterilmesi gerektiğini ifade etti.

STRASBOURG

Yazarın diğer yazıları

    None Found