Almanya için ahlaki iflas olur

Alman basınında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye dönük işgal planı için, “Erdoğan’ın ‘barış bölgesi’ Türkiye’nin ülkeye girmesi, yüz binlerce Kürt’ün bölgeden sürülmesi ve milyonlarca Suriyeli’nin kendi istekleri dışında sınırdışı edilmesi anlamına geliyor” denildi. Ayrıca Efrîn’in işgalinde, Almanya’nın rolü kastedilerek yeni bir işgalin Almanya’nın ahlaki iflası olduğu belirtildi.  DW Türkçe, Türkiye’nin Suriye’de işgal ve soykırım planına ilişkin Alman basınında çıkan yorumları değerlendirdi.

Essen’de yayımlanan Neue Ruhr/Neue Rhein Zeitung’da  Türkiye’nin işgal planına ilişkin Almanya Hükümeti’nin tutumunu eleştiren bir haber yer aldı.

Hükümete Efrîn hatırlatması

Haberde, “İç siyasette ağır sorunlarla mücadele eden Erdoğan, uluslararası hukuku ihlal eden bir saldırıyı ve nüfus mübadelesini duyurdu. Suriye’nin kuzeydoğusunda Kürt nüfusun yoğun olduğu Afrin bölgesinin geçen yılın başında işgali, bunların boş tehditler olmadığını gösteriyor. Almanya ise bir çıkmaz içinde. Türk hükümeti her zaman için mültecilerin yolunu yeniden açabilir. Ama Türkiye yine Almanya’dan edindiği savaş araçları ile komşu ülkeye girer ve müttefiki İslamcı ve cihatçı milislerin yardımı ile oraları yağmalarsa, böyle bir işgal yeni bir mülteci akınına neden olabilir. Böyle bir durumda, bu insanlar muhtemelen Türkiye’ye değil, Irak’taki Kürt bölgelerine kaçarlar. Almanya da muhtemelen bu durumu kabullenir. Afrin’e yönelik saldırı da Berlin’deki hükümet çevreleri tarafından pek kayda değer bir eleştiriye yol açmamıştı. Bu da Almanya açısından yeni bir ahlaki iflas olur” denildi.

Heide’de yayımlanan Dithmarscher Landeszeitung’daki haberde şu ifadeler yer aldı:  “Erdoğan’ın ‘barış bölgesi’ Türkiye’nin ülkeye girmesi, yüz binlerce Kürt’ün bölgeden sürülmesi ve milyonlarca Suriyeli’nin kendi istekleri dışında sınırdışı edilmesi anlamına geliyor. Satranç tahtasındaki taşlar gibi insanları oraya buraya sürükleyecek Suriye planlarında Türkiye’nin, hiçbir müttefik bulamaması tek umut olur” ifadeleri kullanıldı.  Karlsruhe’de yayımlanan Badische Neueste Nachrichten’de ise, geçen hafta Ankara’yı ziyaret eden Almanya İçişleri Bakanı Horst Seehofer’in temaslarında mülteci meselesinin ele alınmasından hareketle, “Avrupa’nın tek isteğinin mültecilerin gelmesini engellemek olduğuna” işaret etti.

NYT: Trump, Suriye politikasını değiştirdi

Amerikan basınında da Türkiye’nin Suriye’de yapmayı planladığı işgal ve soykırım saldırısı ile ilgili haberler, gazetelerin internet sitelerinin manşetinde yer aldı. New York Times (NYT) Trump’ın ABD’nin politikasını değiştirdiğini yazdı. Gazete, Trump’ın Aralık 2018’de de Suriye’den çekilme kararı aldığını fakat ABD Savunma Bakanlığı, Amerikan istihbarat birimleri ve ülkesinin Avrupa’daki ortaklarından gelen tepkiler sonrası kararını gözden geçirmek zorunda kaldığını hatırlattı.

Washington Post ise üst düzey bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, ABD’nin işgal saldırısının boyutuna dair “hiçbir fikri olmadığını” yazdı. Washington Post, QSD’nin ABD askerlerinin çekilmeye başlamasını eleştirdiğini aktardı. Gazete, ABD’li askeri yetkililerin “Suriye’de DAİŞ’in geri dönmesini engellemek için Kürtlerin yardımına ihtiyaç duyduklarını” söylediğini yazdı.  Washington Post’a bilgi veren üst düzey bir ABD yetkilisi, Türkiye’nin sembolik bir saldırımı mu düzenleyeceği yoksa sınırdan 30-40 kilometre içeri gireceği bir işgal saldırısını mı tercih edeceği konusunda ABD hükümetinin “hiçbir fikri olmadığını” söyledi.

Wall Street Journal gazetesine konuşan ABD’li yetkililer de “Askerlerinin bölgeden çekilmesine ve Kürt müttefiklerinin belirsiz bir kadere terk edilmesine dair derin kuşkularını” dile getirdi. Bir yetkili, “Geniş kapsamlı bir çatışma çıkarsa ve Suriye’de artık bir partnerimiz kalmamışsa çekiliriz” ifadelerini kullandı.

Wall Street Journal, QSD’nin denetimindeki kamplarda yaklaşık 2 bini farklı uyruklu, 10 bini de Suriyeli ve Iraklı çete bulunduğunu bulunduğunu yazdı. Gazeteye göre DAİŞ çeteleri ve aile üyelerinin toplam sayısı yaklaşık 80 bin.

İngiltere’de yayınlanan Guardian gazetesi ise haberinde şu ifadeleri kullandı: “Beyaz Saray, ani bir dış politika değişikliğiyle Amerikan askerlerini bölgeden çekerek, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyine operasyona yeşil ışık yaktı. Bu durum fiilen, Washington’ın uzun zamandır müttefiki olan Kürtlerin terk edilmesi anlamına gelecek. Görünüşe göre Suriye ile ilgilenen diplomatlara danışmadan veya onların bilgisi dışında alınan bu karar, ülke içinde azille mücadele eden Trump’ın bir dizi dengesiz hamlesinin sonuncusu.”

HABER MERKEZİ

Yazarın diğer yazıları

    None Found