Almanya’da 15 bin öğretmen  açığı var

Almanya’da okullarda öğretmen ve okul müdürü eksikliği artıyor. Farklı meslekten olmalarına rağmen öğretmenlik yapanların sayısınında da dikkat çekici bir artış var. Bu sene mesleği öğretmenlik olmayan 40 bin kişi göreve başlayacak, öğretmen açığı ise 15 bin civarında. Öğretmen açığı nedeniyle kimi okullarda ders sayısı azaltıldı.

ROZA KORKMAZ / FRANKFURT

Almanya’nın 13 eyaletinde okullar açıldı. Henüz tatilde olan Baden-Württemberg’de  10 Eylül’de, Bayern’de 9 Eylül’de, Nordrhein-Westfalen eyaletinde ise 27 Ağustos’ta tatil sona erecek.

Birçok eyalette okulların açılmasıyla birlikte yüzbinlerce çocuk ilkokula başladı. Bu sayı Berlin’de 33.800 öğrenciye ulaşırken, Hessen’da 54.900 öğrenciyi buldu. Tatilin bitmesiye gündeme gelen önemli konulardan biri ise artış gösteren öğretmen açığı.

Eyalet eğtim bakanları bakanları tarafından her eğitim-öğretim yılının başında yapılan bir ankete göre, geçtiğimiz sene sadece her 3 müdürden biri öğretmen açığı problemiyle karşı karşıya kaldıklarını bildirken, bu sene her iki okul müdüründen biri bu problemi yaşadıklarını belirtti.

Aynı zamanda okulların yüzde 45’i mesleği öğretmenlik olmayan kişilerden yararlanıyor.

Öğretmen olmayan 40 bin kişi görevde

Alman Öğretmenler Birliği’nin yaptığı araştırmaya göre bu sene mesleği öğretmen olmayan 40 bin kişi okullarda göreve başlayacak. Öğretmenlik eğitimi almadan görev yapan kişi sayısının da öğretmen açığı gibi artacağı düşünülüyor. Şimdiye kadar mesleği öğretmenlik olmayan kişiler Bayern eyaletindeki liselerde çalışma hakkına sahip değildi, ancak açık nedeniyle artık Bayern’deki liselerde de çalışacaklar.

Açığın çoğu fen bölümlerinde

Alman Öğretmenler Birliği Başkanı Heinz Peter Medinger ise öğretmen açığının yükselmesinden endişe duyduklarını belirtti. Birliğin yaptığı araştırmaya göre geçen sene neredeyse 10 bin öğretmen açığı bulunurken bu sene 15 bin civarında öğretmen açığı bulunuyor. Bu sorun Doğu Almanya’da daha çok görülmekte. Sosyal bilimlerdeki açık ise Fen bilimlerine göre daha az.

Öğretmenlik okuyan öğrencilere destek bursu

İktidar partisi Hristiyan Demokrat Birliği Partisi (CDU) öğretmen açığına karşı aldığı tedbirlerin ise sonuç verip vermeyeceği tartışmalı. Öğretmenlik okuyan öğrencilere aylık 500 euro burs verilmesi ve kira ücretlerinin karşılanması öneriliyor. Bursu alan öğrencilerin ise en az beş yıl Berlin’de öğretmenlik yapması talep ediliyor.

En büyük sorun Berlin’de

Tüm eyaletlerde yaşanan öğretmen açığı sorunu özellikle Berlin’de yoğun hissedilmekte. Zira Berlin’de çalışan öğretmenler sadece sözleşmeli olarak çalışma hakkına sahip, bu durum da birçoğunun başka eyaletlerde çalışmak istemesine sebep oluyor. Bu sene Berlin’de göreve başlayan 2 bin 734 kişinin 3’de 2’sini mesleği öğretmen olmayan kişiler oluşmakta.

Öğretmenlik mesleğini daha çekici kılmak için planlanan diğer bir yöntem ise maaşları yükseltmek. Bu konu hakkında henüz kapsamlı bir açıklama yapılmasa da düzenleme yapılması bekleniyor.

NRW’de 250 okul müdürü eksik

Tek sorun artan öğretmen açığı değil. Aynı zamanda müdür açığıda en az öğretmen açığı kadar büyük bir problem olma yolunda. Bu sorun ise en çok ilkokullarda baş göstermekte. Örneğin Baden Wüttemberg eyaletinde 143 okul müdürü eksikken, Nordrhein-Westfalen’da (NRW) 250 okul müdürü açığı gözlemlenmiş.

Emekli öğretmen geri çağrılacak

Artan öğretmen açığı nedeniyle birçok okulun ilk haftalarında bazı dersler boş geçmekte. Bu duruma çözüm olarak ders sayısının azaltılması planlanıyor.

Örneğin, Sachsen Anhalt eyaletinde bulunan Karl-Marks okullunda öğretmen açığı nedeniyle haftada 3 saat olan yabancı dil dersi haftada 2 saat, kimya dersi ise 2 saat yerine 1 saat görülecek. Okulun resim öğretmeni emekliye ayrıldığı için okulda resim dersi görülemeyecek. Sorunun en yoğun oldu 7 ve 8 sınıflarının ders bitişinin 11.05 olacağını aktaran okul yetkilileri, resim dersi için emekli öğretmenlerden birini geri çağırmayı planlıyor.

Özel okula rağbet var

Yapılan araştırmalara göre Almanya genelinde özel okullara yönelimde de artış tespit ediliyor. Bu durum Hessen gibi batı eyaletlerinde daha fazla görülüyor. Trend haline gelen özel okullara ilginin tek nedeni ise öğretmen açığı değil. Veliler, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Proğram’ında Almanya’daki okulların negatif değerlendirilmesini ve artan okul stresini sebep olarak gösterirken çocuklarının ‚yabancı’ öğrencilerle okumasını istemeyenler de var! Bazı ebeveynler Hristiyan olmasalar bile çocuklarının yabancı öğrencilerin olmadığı bir okulda eğitim görmelerini istedikleri belirtiyor. Özel okullardan alınan bilgilere göre ise okullar hiç olmadıkları kadar dolu.

Yazarın diğer yazıları

    None Found