Amed’de Gezici Kadın Film Günleri

Amed’de Gezici Kadın Film Günleri kapsamında dört film 14 ilçede seyirciyle buluşacak.

Amed Büyükşehir Belediyesi, Ortadoğu Sinema Akademisi ve Mezopotamya Sinema Akademisi tarafından düzenlenecek Gezici Kadın Film Günleri başlıyor.

Film Günleri 13-19 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Filmler Diyarbakır’ın merkez Sur, Bağlar, Yenişehir, Kayapınar ve Kocaköy ile Eğil, Dicle, Çınar, Hazro, Ergani, Silvan, Lice, Kulp ve Bismil ilçelerinde izleyiciyle buluşacak.

Etkinlik kapsamında Çağla Zencirci ve Guilloume Glovanetti imzalı “Sibel”, Vuslat Saraçoğlu’un yönettiği “Borç”, Emine Emel Balcı’nın yönetmenliğini üstlendiği “Nefesim Kesilene Kadar” ve Banu Sıvacı’nın “Güvercin” filmi gösterilecek.

Ortadoğu Sinema Akademisi Sinema Sanat Birimi üyesi Sidar Aslan, her gün 2 ilçede filmleri kadınlarla buluşacaklarını belirterek, amaçlarının ilçelerde bulunan kadınlara ulaşmak olduğunu dile getirdi.

Amaç iletişim ağı kurmak

Kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerin sinemalarda çok fazla yer almadığını belirten Aslan, şunları söyledi:

“Biz bu tür etkinliklerle kadın yönetmenlerin yaptıkları filmlerini kadınlar ile buluşturarak daha çok izlenmesini sağlıyoruz. Bu filmlerin içeriğine baktığımızda toplumsal sorunlara değinen ve kadınların gözüyle yapılan filmlerdir. Bazı ilçedeki kadınların bu filmleri izleme imkânları olmuyor. Biz bu filmleri kadınlara götürerek onlara izleme imkanı yaratacağız.”

Aslan, sadece kadınlara film izletmeyi amaçlamadıklarını aynı zamanda iletişim ağı da kurmayı istediklerini belirterek, “Kadınlar için daha çok neler yapabiliriz konuşmak istiyoruz” dedi.

 AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found