Amed’de hasat mevsimi

Kürdistan’da sonbahar ile birlikte hummalı kış hazırlıkları devam ederken, Lice’de yurttaşlar üzüm bağlarında son kazanları kaynatıyorlar.

Amed’de başlayan bağ bozumu ile birlikte Lice ilçesine bağlı Arıklı (Huseynik) mahallesi ve çevresindeki üzüm bağlarında da hareketlilik artmış durumda. Yurttaşlar, üzüm bağlarında güne Saat:05.00’da başlıyor. Makasları ve bıçaklarıyla bağa giren yurttaşlardan bazıları kestikleri üzümleri kovalara dolduruyor, bazıları da üzümleri sıkılmak üzere havuzlara taşıyor. Yoğun bir emek sarf edilerek taşınan üzümler, torbalara konulduktan sonra giyilen çizmelerle ezme usulüyle suyu çıkarılıyor. Elde edilen üzüm şırası, ince süzgeçlerden geçilerek kazanlara tahliye ediliyor.

Şıra birçok işlemden geçiyor 

Üzüm şırası saatlerde kaynamaya bırakılıyor, kazanların üstünde oluşan köpükler, süzgeçler yardımıyla alınıyor. Köpük işlemi tamamlanan kaynatılmış şıra, ikinci kez bir çarşaftan geçilerek süzülüyor. Bu işlemle birlikte kazan ortalama 8 saat kısık ateşte kaynatıldıktan sonra pekmez elde ediliyor. Uzun süre beklemeye alınarak soğutulan pekmez, kapların içine konularak tüketilmeye hazır hale getiriliyor. Pekmezin yanında pestil yapan yurttaşlar her ne kadar kazanları az kaynatsa da serme, çarşaflardan ayırma, kurutma ve toplama anında daha çok ter döküyor. Kaynatılan şıra, un eklenerek bulamaç kıvamına gelene kadar ısıtılıyor. Elde edilen bulamaç, yerlere serilen beyaz çarşaflara çok ince bir tabaka olarak yayılarak kurumaya bırakılıyor. Bir günlük bekleyişin adından pestiller, bu kez ıslatılan bezlerden koparılarak kurumaya bırakılıyor. Pestiller, kuruduktan sonra katlanarak kış aylarında tüketilmek üzere paketleniyor.

Bu yıl verim düşük

Ancak üzüm bağlarındaki verim bu yıl da oldukça düşük. Nedeni tam olarak bilinmiyor ama üzüm bağları son 3 yıldır kökünden kuruyor. Bu nedenle daha önce 10-15 kazan topladıkları üzüm bağlardan son yıllarda 1-2 kazan ancak toplayabildiklerini dile getiren yurttaşların, verim düşüklüğü nedeniyle topladıkları üzümleri ise daha çok pekmez ve pestile dönüştürdüğü, sucuklu ceviz yapımını tercih etmedikleri görülüyor.

Tüm yük kadınların omuzlarında 

Lice ilçesinde tüm bu bağ bozumları, gelenek ve göreneklere göre yapılırken, bağ bozumlarında en ağır yükü ise kadınlar taşıyor. Üzüm kesimi, toplanma ve taşınma, ateş yakma, köpük almada rol oynayan kadınlar, bir yandan da ev işlerini yapıyor.

AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found