Anlam inşacısı olmak!   –  Deniz ARARAT

Anlamın gücüdür dönüştüren, seni bende beni sende var eden. Anlamdır sınırsız duyguları tek bir heval sözcüğüne sığdıran, seni bana beni sana yoldaş kılan.

Anlamın gücü önderliktir bizde. Eğer anlamın gücüyle tutuşmuyorsa yürek, bu mücadeleyi anlayamaz tek bir kadın veya erkek. Çünkü anlama düzeyimiz kadardır mücadelemiz. Yetersizse bile yoldaşlığımız yine de önderliğin anlam dünyasından bize kalacaktır yoldaşlık. Çünkü anlamak, yaşamak ve yaşatmaktır. Ne olur anlayın anlam deryasını! Yalnızlıkların en dayanılmazı, anlaşılmamaktır. Eğer uğruna ölecek kadar seviyorsak anlamı, öldürmeliyiz içimizdeki anlamsızlığı. Anlam olmak, meydan okumaktır anlamsızlığa. Yer yüzünü anlamla doldurmaktır. Anlamsız tanrıların, tahtını ve tacını anlamla yıkmaktır. İşte bundan dolayıdır anlama olan düşmanlık. Eğer yoldaşsak anlama, başlamalıyız içimizdeki anlamsızlıkla savaşa.

Anlamı tanıdık tanıyalı, özgürlüğe sevdalandık ve anlamın da kutsandık. O bize anlattı anlamın kutsalığını, ve O’ndan öğrendik anlamsızlıkla savaşmayı ve eşitlikçi bir ahlakla anlamlı yaşamayı. O, olmadan önce anlamsızlığa mahkumduk. Çünkü yer yüzünün hiç bir yerin de, bize yer kalmamıştı. Ya yok sayılmıştık, ya biz biz olarak yazılmamıştık, ya da kölece bir yaşama mahkum edilmiştik. Ama bizi yok sayanlara inat hep direnişin peşindeydik. Çünkü biliyorduk, yenilgiyi kabul etmenin diğer bir adı merhamet dilemekti.

Bu sefer de anlamı tanıdık ve kendimizden başladık, ilk kurşunu içimizdeki anlamsızlığa sıkıp yine son kurşunu kendimize ayırdık. Bir daha anlamsız bir yaşamın günahkarı olmamak için, hep özgürlükçü bir yaşamın arayışçısı olduk. Ama bu sefer karalıydık ve bir şeyden emindik artık. Varlığımıza kör, sesimize sağır olan tarihi bir daha asla tekerrür etmeyecektik. Çünkü bir anlam deryamız vardı ve anlamlı bir yaşam için tek varlığımız, yaşama gerekçemizdi. Canımıza can, bedenimize ruh vermişti.

Anlam inşacısı olmak, anlamak ve anlaşılmaktır heval! Anlamı çek içine, bitir yüreğindeki ve beynindeki anlamsızlığı. Kolay değildir, anlama yoldaş olmak! Kolay değildir aşkla anlama bağlı kalmak! Eğer anlamla bütünleşmemişse sevgimiz bu da bizim bencilliğimiz. İşte burada gizlidir yoldaşlıktaki yetersizliğimiz.

Şimdi anlam deryamızın fiziki esaretinin 22. yılındayız. Yetersiz yoldaşlığımızın esarete giden yolun taşlarını düşlediğini biliyoruz. Artık isyan ediyoruz bu gerçekliğe. Her isyan aynı zaman da bir duygu patlamasıdır bizde. Bizde Güneşimizin esaretinin 21. yılın da, duyguda, düşüncede ve pratikte isyan ediyoruz. Bir isyan önce içerden başlar. Bizim de isyanımız yetersiz yoldaşlığımızdır. Artık, anlam deryamızın özgürlüğü özgürlüğümüzdür. Bu da bizim namus ve şeref borcumuzdur.

Yazarın diğer yazıları

    None Found