Anneler direnişçi çocukları için engel tanımadı

Amed’de (Diyarbakır) tutsak anneleri, polisin tüm saldırı ve engellemesine rağmen iki saatlik oturma eylemi ardından yürüyüş yaparak engel tanımayacaklarını gösterdi.

Amed’in Bağlar ilçesindeki Koşuyolu Parkı’nda 1 Mayıs’tan bu yana eylem yapmaları polislerce engellenen açlık grevi ve ölüm orucundaki tutsak anneleri, Batıkent Kavşağı’nda bugün bir kez daha bir araya geldi. Burada çembere alınan tutuklu yakınlarına polis saldırdı. Tutsak annelerinin darp edildiği müdahalede Hızal Yıldırım gözaltına alındıktan bir süre sonra serbest bırakıldı. Yıldırım, tekrar eyleme katıldı.

Tutsak yakınları yürüdü
Polis saldırısına tepki gösteren anneler, “Baskılar bizi yıldıramaz” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları attı. 2 saat süren oturma eylemini sonlandıran anneler, HDP’li vekiller Saliha Aydeniz, Semra Güzel, Remziye Tosun ve Musa Farisioğulları ile birlikte HDP Diyarbakır İl binasına kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Tutsak anneleri yürüyüş boyunca, “Amed uyuma zindanlara sahip çık”, “Selam selam zindanlara bin selam”, “Leyla Güven onurumuzdur”, “Hak hukuk adalet zindanlardan gelecek”, “Yaşasın zindan direnişi” ve “Yaşasın annelerin direnişi” sloganları attı.

‘Alanlardan ayrılmayacağız’
HDP İl binası önünde toplanan anneler, kısa bir basın açıklaması yaptı. Eşi 1 Mart’tan beri açlık grevinde olan Güler Yüksekbağ, Türk Cumhurbaşkanı’na seslenerek tecridin kaldırılmasını istedi. Tecrit kaldırılmadan alanlardan ayrılmayacaklarını ifade eden Yüksekbağ, çözümden başka bir şey istemediklerini vurguladı.

Vekillere ziyaret
Anneler daha sonra Koşuyolu Parkı’ndan HDP’nin Diyarbakır il binasına yürüdü. Tutsak anneleri, yaptıkları yürüyüş ardından tecride karşı 3 Mart’tan bu yana açlık grevinde olan HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ı ziyaret etti. HDP’li vekilleri zılgıtlar ve sloganlarla karşılayan anneler, eylemleri ve açlık grevlerinde gelinen aşamaya ilişkin tartışmalar yürüttü.

Bismil’de oturma eylemi
Bismil ilçesinde ise tutsak yakınları, Meydan Park’ta oturma eylemi düzenledi. Eyleme katılan Bismil Belediyesi Eşbaşkanı Gülşen Özer de tutuklu annelerine destek verdi. 15 dakikalık oturma eyleminin ardından tutuklu yakınları, HDP İlçe binasına giderek eylemlerini sonlandırdı.

Lice’de görüntü çekmek yasak
Lice ilçesinde de tutsak anneleri, 15 Temmuz Demokrasi Parkı’nda oturma eylemini sürdürüyor. Eylemin yapıldığı parkı ablukaya alan polis, yurttaşların telefonlarıyla çektirdiği görüntüleri silmesi dikkat çekti. Yine park çevresinde bulunan esnaflara giden polis, eylemin görüntüsünün çekilmemesi için uyarılarda bulunulduğu kaydedildi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found