Annelerden Temizkan’a: Önce Leyla, sonra çocuklarımız için eylemdeyiz

Meclis’teki eylemde olan annelerle görüşen Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan, annelerin kendisine “Önce senin annen Leyla için sonra çocuklarımız için buradayız” dediğini belirtti. 

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Meclis’te eylemde olan anneleri Leyla Güven’in kızı Sabiha Temizkan aradı.

Annelerle görüntülü görüşme gerçekleştiren Temizkan, sağlık durumu nedeniyle annelerle görüşemeyen Güven’in sevgi ve selamlarını iletti.

Yapılan görüşmede anneler, Temizkan’a “Bugün buradaysak öncelikle Leyla’yı yaşatmak istiyoruz sonra çocuklarımızı. Çünkü Leyla’da bir anne. Kendi bedenini ölüme yatıran bir anne” dedi.

Annelerin direnişi çok önemli sembol
Annelerle yapılan görüşme sonrası konuştuğumuz Temizkan, “Anneler her yerde direniyorlar ve sanırım onların sayesinde bu mücadele başarılı olacak” dedi.

Anneleri aramayı hem kendisinin istediğini hem de Leyla Güven’in talebi olduğunu belirten Temizkan, şunları dile getirdi: “Annem Barış Anneleri’nin mücadelesinin kendisine çok güç verdiğini ve kendisini daha da gururlandırdığını söyledi. Bunu illettim Barış Anneleri’ne. Görüşmede annelerin söylediği bir söz beni çok etkiledi.

Anneler bana; ‘En başta senin annen Leyla Güven için buradayız, sonra çocuklarımız’ dediler. Bir yanda böyle anneler var bir yanda da kimsenin çocuğu ölmesin diye bedenini ölüme yatıran bir anne var. O da benim annem. Annelerin direnişi çok önemli bir sembol, çok güçlü bir anlamı var.”

MA/ANKARA

Yazarın diğer yazıları

    None Found