Antartika’da rekor sıcaklık: 20.75 C

Küresel ısınmayla ilgili gelişmeler her geçen gün kaygı verici düzeye ulaşıyor. Mevsimsel değişiklikler derinden hissedilmeye başlanırken, buzulların %90’nının bulunduğu Antartika’da sıcaklık 20.75 ile tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Dünyanın güney kutbu tarihte ölçülen en sıcak yaz mevsimini yaşıyor. Antarktika kıtasında hava sıcaklığı ilk kez 20.75 dereceye çıkarak rekor kırdı.

Seymour Adası’nda Brezilyalı bilim insanlarınca 9 Şubat’ta kaydedilen sıcaklık henüz Dünya Meteoroloji Örgütü tarafından teyit edilmedi ancak son dönemde kıtanın sıcaklığının arttığını gösteren diğer ölçümlerle birlikte küresel ısınmaya yönelik endişeleri artırıyor.

BBC’nin Guardian’dan aktardığı bilgilere göre, 6 Şubat’ta da Esperanza’da bulunan Arjantin araştırma istasyonu 18.3 dereceyi görmüştü. Bu, şu ana kadar kıta anakarası üzerinde ölçülen en yüksek sıcaklık.

Kıta genelinde bundan önce en yüksek sıcaklıksa 1982 yılının Ocak ayında 19.8 derece ile Signy Adası’nda ölçülmüştü.

Şubat ayında ölçülen rekor sıcaklıkların resmi olarak kayda geçmesi için Dünya Meteoroloji Örgütü’nce de onaylanması gerekiyor ancak son değerler, endüstrileşme öncesi döneme göre yaklaşık 3 derece ısınmış olan kıtadaki diğer ölçümlerle uyuşuyor. Uzaktan kumanda edilen izleme istasyonlarının kaydettiği verileri her 3 günde bir kontrol eden bilim insanları son değerlerin “inanılmaz ve anormal” olduğunu belirtiyor. Brezilya hükümetinin iklim değişikliğinin Antarktika’daki etkileri üzerine yürüttüğü projede görevli bilim insanı Carlos Schaefer “İzlediğimiz birçok bölgede ısınma kaydediyoruz ancak hiç bunun gibisini görmemiştik” dedi.

Erimesi halinde deniz seviyesi 50-100 metre arası yükselecek

Kıtanın Güney Shetland Adaları ve Seymor Adası’nın da parçası olduğu James Ross takımadaları çevresinde sıcaklık değişiminin son 20 yılda çok düzensiz olduğunu belirten Schaefer, 21. yüzyılın ilk 10 yılında soğuyan bölgenin, 2010’lardan sonra hızla ısındığına dikkat çekti. Bilim insanları atmosferdeki iklim değişikliğinin okyanusları, okyanus akıntılarının da kutuplardaki donmuş toprak parçalarını etkilediğini belirtiyor.

Antarktika, dünyanın tatlı su kaynaklarının yüzde 70’ini kar ve buz formunda barındırıyor. Kıtadaki tüm buz tabakalarının erimesi durumunda deniz seviyesi 50 ila 60 metre yükselebilir ancak bunun için binlerce yıl geçmesi gerekiyor.

Bilim insanları 21. yüzyıl sonunda deniz seviyesinin 30 ila 100 cm yükseleceğini tahmin ediyor.

Dünyanın en sıcak Ocak ayı

ABD’nin Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, geçen ayın dünyanın en sıcak Ocak ayı olduğunu açıkladı. 141 yıllık verilere göre geçen ayın sıcaklıkları yeryüzünde ve okyanus yüzeyinde ortalamayı aştı.

The Guardian’da yer alan habere göre, 2019 yılı yeryüzünün en sıcak ikinci yılı olarak belirlenirken iklim krizinin ciddiyeti gözler önüne seriliyor. Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi, yeryüzü ve okyanus yüzeyi sıcaklıklarının geçen ay 20. yüzyıl ortalamasının 1.14 derece üzerine çıktığını duyurdu.

Ocak ayındaki rekor sıcaklığın en çok Rusya, İskandinavya ve Kanada’nın doğusunda görüldüğü belirtildi.

SEYMOR ADASI

Yazarın diğer yazıları

    None Found