Apê Musa, Mykonos katliamı, Akif Yılmaz, Ali Çiçek

Kürdistan Tarihinde hüzünlü, hüzünlü olduğu kadar ders çıkartılması gereken bir haftaya girdik.

Eylül 1982 tarihinde PKK’nin Serhat eyaleti öncü kadrolarından Akif Yılmaz 14 Temmuz’da başladığı ölüm orucunda yaşamını yitirdi. Kürtlerin çoğunluğunda olduğu gibi o da nüfus kayıtlarına göre 01.01.1951 tarihinde Erdexan’ın Hoçvan mıntıkasının Mucic köyünde doğdu. Emekçi bir ailenin çocuğu olarak büyüdü. Serhat’ın tüm bölgelerinde faaliyet yürüten A.Yılmaz aşiretler arasındaki sorunların çözümünde de önemli rol oynadı. 1980 yılında Mazlum Doğan’ın tutuklanması üzerine Diyarbekir’e gelerek burada Mazlum Doğan’ın cezaevinden kaçırılması için faaliyette bulundu. Bir şansızlık sonucu kaçırılma olayı gerçekleşmeyince geri kalan hayatı boyunca kaçırılma olayında başarılı olamamanın ezikliğini yaşadı. M.Doğan’ın cezaevinde yaşamını yitirmesinden sonra 14 Temmuz 1982’de Hayri Durmuş’un mahkemede açıkladığı ölüm orucu eylemine dördüncü kişi olarak katıldı. Diyarbekir cezaevindeki direniş eylemlerine de daha önce katılan Akif Yılmaz ölüm orucunun 61. günü yaşamını yitirdi.

***

Yine Hilvan-Siverek mücadelesinin öncü isimlerinden Ali Çiçek 14 Temmuz 1982 tarihinde başladığı ölüm orucunda 17 Eylül günü ölüm orucunun 61. gününde yaşamını yitirdi. 1961 yılında Hilvan’ın Kabahaydar köyünde dünyaya gelen Ali Çiçek de emekçi bir ailenin çocuğu idi.1978 yılında Urfa’ya taşınan aile ile birlikte o da Urfa’ya gitti. 12 Eylül öncesi Urfa Cezaevinde tutuklu kalan Ali Çiçek parti terbiyesi ve disiplinini öğretmeni Kemal Pir’den almıştı. Bu nedenledir ki 65 gün Urfa Emniyetinde işkencede kalmasına rağmen konuşmamış, ismini dahi söylememişti. 14 Temmuz günü Kemal Pir’in mahkemede Hayri Durmuş’tan sonra ölüm orucuna başladığını açıklaması üzerine o da öğretmeninin arkasından söz alarak kendisininde ölüm orucuna başladığını açıklamıştı. Yaşamını yitirince ailesi cenazesini Adana’ya götürdü. Ancak faşistler onu mezarında bile rahat bırakmadılar. Bunun üzerine ailesi vasiyeti üzerine mezarını Diyarbekir Yeniköy Mezarlığına taşıdı. Ancak OHAL Yönetimi onu Diyarbekir’de yine mezarında rahat bırakılmayarak mezar taşındaki yazıları sildi.

***

17 Eylül 1982 tarihinde İran rejimi Berlin’e  Sosyalist Enternasyonal toplantısı için gelen, Mykonos Restaurantında iç kısmında toplantı halinde bulunan İKDP Genel Sekreteri Dr.Sadık Şerefkendi, yardımcısı Fettah Abdoli Almanya temsilcisi Homan Ardalan’ı ajanları vasıtası ile infaz etti. Lokantanın sahibi İranlı Aziz Gafari idi. Olay sonrası tutuklanan failler hakkında Berlin Ağır Ceza Mahkemesinde açılan dava 1997 yılının Nisan ayında faillerin cezalandırılması ile sona erdi. Olay üzerine başta Almanya olmak üzere tüm AB üyesi devletler elçiliklerini Tahran’dan geri çektiler. Ancak bu süreç bir ay devam etti. Daha sonra AB ülkeleri teker teker geri çektikleri elçilerini Tahran’a gönderdiler. Olayın failleri ise yine cezaevinden çıkartılıp ülkelerine gönderildiler.

***

Kürt bilgesi kendisinin deyimi ile „55 yıllık yaşamının tanığı mağdur ve sanığı“ 49’lar, 23’ler DDKO davalarının sanığı Apê Musa 29 Eylül 1992 tarihinde bir senaryo sonucu götürüldüğü Diyarbekir’in Seyrantepe mıntıkasında bir sokakta kontgerilla tarafından vurularak şehit edildi.

1920 yılında Mardin Nusaybin ilçesi Akarsu Bucağı Zivinge köyünde dünyaya gelen Apê Musa İlkokulu Mardin’de orta eğitimini ise Adana’da bitirdi. 1941 yılında İstanbul Edebiyat Fakültesine kaydını yaptıran Apê Musa arkadaşı Faik Bucak’ın ısrarları üzerine buradan kaydını alarak Hukuk Fakültesine geçiş yaptı. Aynı yıl M.Remzi Bucak, Yusuf Azizoğlu, Ziya Şerefhanoğlu ve Faik Bucak ile birlikte Bozdağın kemerinde Kirazlı Mescit sokakta “Dicle Talebe Yurdunu”, Yine aynı dönemde aynı ağabeyleri ve arkadaşları ile birlikte “Kürtleri Kurtarma Cemiyetini“ kurdular. Daha sonra Fırat Talebe Yurdu’nu kuran Apê Musa başta Abdurrahman Qasimlo olmak üzere birçok ünlü Kürt ve Türk öğrenciye bu yurtta hamilik yaptı. 1952 yılında “Dicle Kaynağı” daha sonrada “Şark Postası“nı çıkartan Apê Musa 1958 yılında döndüğü D.Bekir’de “İleri Yurt” gazetesinde “Ama Ne İleri Yurt” köşesinde fıkra yazarlığı yaptı. TKDP’lı T’nin bir dönem MK üyesi olan M.Anter HEP’inde kurucu üyeleri arasında idi. Kımıl, Bîrina Reş, Vakayiname, Ferhange Kûrdî, Hatıralarım 1-2’nin yazarı olan Apê Musa son olarak Yeni Ülke ve Özgür Gündem gazetelerinde köşe yazıları yazıyordu.

***

Büyük bölümü Kürdistan toprakları üzerinde cereyan eden, sekiz yıl süren sömürgeci İran ve Irak devletleri arasındaki savaş 22 Eylül’de Irak’ın İran’a saldırısı ile başladı.

Yazarın diğer yazıları