Apocu programı yakanlar Kürt cehenneminde yanar

Van’da yürüyenlere saldırdınız. Hendek yok. Barikat yok.

Sokaklardan çekilseniz, halk özgürce protesto yapabilse, o halk hendek açar, barikat kurar mı?

Numara yapmayın.

Kürtlere düşmansınız. Bu vatanın toplam metre karesi size dar geliyor. Musul’u almak istiyorsunuz, PYD’yi yok edip Rojava’ya el koymayı düşünüyorsunuz. Şam’da namaz kılmayı, Bayırbucak’ta Kurt gibi ulumayı, Hewlêr ve Kerkük’te "petrolle" kafa bulmayı planlıyorsunuz. Bunları yapabilmek için Kuzey’i çökertmek istiyorsunuz. İktidar "Yeni Osmanlıcı", muhalefet ise "misak-ı millici". Hedefe birlikte yürüyorsunuz. Ertuğrul Özkök ve Ahmet Hakan’la, Emin Çölaşan ve Yılmaz Özdil aynı tankın tepesinde Cem Küçük ve Ahmet Kekeç’le birlikte, bayrak sallıyor.

İyi de durum kötü.

"Vatanın bütünlüğü", "milletin birliği" tehlikeye girmiştir. Şimdi duruma müdahale edemezseniz, bu "vatan parçalanır", bu "millet bölünür". Çünkü siz şu anda "ayrılmak ve Kürdistan’ı kurmak" isteyenleri değil, "ortak vatanda, demokratik özerklik" temelinde sizlerle birlikte yaşamak isteyenleri öldürüyorsunuz.

Diyelim ki tanklarla bütün barikatları ezdiniz, direnişçileri lime lime ettiniz. Sivilleri göçertip, halkı yıkıma uğrattınız. Gerçi rüyanızda görseniz inanmayın ama, PKK’yi gerçekten tasfiye ettiniz.

Gelecek baharlarda ne yapacaksınız?

Patlayacak yeni isyan bilin ki, asıl o zaman "bölücü" olur, "terörist" olur. Yani siz bu işin sonunda, böyle giderse, olsa olsa PKK Önderi Öcalan’ın "programını" yakarsınız. Türkiye’yi de o yangının içine atarsınız. "Demokratik Özerk bölgelerin toplamından oluşan, Demokratik Ulusun çeşitlilik içinde birliğine dayanan, Ortak Vatan, Demokratik Cumhuriyet, Konfederal Ortadoğu Ortak Evi" programının hayata geçmesini önlersiniz. O zaman ne olur? En iyimser ihtimalle "yok ettiğiniz" PKK’nin küllerinden doğan yeni PKK "yeni alternatif" arar. Ayrılma kararı verir. Ayrılana kadar savaş sürer. Siz vurdukça Kürdistan biraz daha milliyetçileşir, giderek şimdi siz nasıl Kürt düşmanı iseniz, PKK’siz ve Öcalansız Kürt sizden de beter Türk düşmanı olur. Siz şimdi nasıl selefilik bayrağını yükseltiyorsanız, Öcalansız, PKK’siz Kürtler sizden çok daha koyu bir İslam bayrağı altında toplanır. DAİŞ’in bile ödü patlar.

Milliyetçilik ve Selefilik "sari" bir hastalıktır. Tüm Kürdistan parçalarına yayılır.

Bu yalnız Türkiye’yi değil, Barzani’yi siler süpürür, tüm Ortadoğu’yu mahva sürükler. Kürdistan ne kadar yozlaşırsa, Avrupa’ya ve insanlığa karşı tehdit o kadar büyür. Terörizm neymiş o zaman kafanıza dank eder.

Sünni Arapları ABD delirtti. İki Basra savaşının sonunda, DAİŞ bu delirmenin ürünü olarak ortaya çıktı. Şimdi sizin devletiniz de Kürdistan’ı delirtiyor. Dört parçada yenilmeyen, yalçın kayalarda çelikleşmiş bu Kürdistan halkını delirtmek, emin olun Çöldeki Sünni Arab’ı delirtmeye de benzemez. Bölgede "yüz yıl savaşları" yaşanır.

"Devletin bölünmesinden Kürtle Türkün ayrılmasından sana ne", diyebilirsiniz.

Anlatayım:

Devletlerin bölünmesi, Türk’ün ayrı, Kürt’ün ayrı yürümesi, son çözümlemede benim umurumda bile olmaz. Dünya böyle ülkelerle dolu.

Ancak:

Eğer ortada PKK Önderi Öcalan’ın programı olmasaydı; eğer bu program uğrundaki mücadele bölgesel devrimci süreci ateşlemeseydi, bu devrimci sürecin sonucunda "radikal demokrasiye", "Konfederal yani ‘devlet olmayan’ devlete", "kadın özgürlükçü, ekolojik ve komünal toplum" hedefine ulaşma umudu olmasaydı, ben "ne haliniz varsa görün", koca Osmanlıyı ahmaklığınızla batırdığınız gibi Türkiye’yi de bölüp, parçalayın, batırın" der geçerdim.

Ama öyle yapamam…

Orhan Veli’den mülhem şöyle diyeyim: "Bakakalırım batan Türkiye gemisinin ardından-Atamam kendimi denize, dünya güzel. Serde sosyalistlik var. Ağlayamam…"

Ya siz?

Ey Türk milliyetçileri…Türkiye gemisi bu gidişle batar. Ne yapacaksınız? Gemiyle birlikte batacak mısınız?

Vahdettin gibi tüyecek misiniz?

Enver gibi Orta Asya steplerinden zevcelerinize mektup mu yazacaksınız?

Siz var ya siz!

Milliyetçi bile olamazsınız…

"Atatürk oluruz." Olursun da Fırat’ın doğusuna ayak atamazsın. Kongre yapacak yer bulamazsın.

Yazarın diğer yazıları