Armanc Goşkar Paris’te anıldı

Türk savaş uçaklarının Medya Savunma Alanlarına yönelik düzenlediği saldırıda şehit düşen Suna Kızılkaya (Armanc Goşkar), Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Devrim şehitleri anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan anmada CDK-F Eşbaşkanı Vedat Bingöl ve Şehit Aileleri Komitesi üyesi Xane Akdoğan konuşma yaptı.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik uygulanan ağırlaştırılmış tecridi protesto etmek ve Öcalan’ın sağlık, güvenlik ve özgürlüğü talebi ile 75 gündür açlık grevi direnişinde olan Leyla Güven’i selamlayan konuşmacılar, mücadeleyi büyütme sözü verdi.

‘Acımızı öfkeye dönüştüreceğiz’

Avrupa Kürt Kadın Hareketi aktivisti Sakine Karakoçan ise, “Heval Armanc, siyasi derinliği kadar komuta kademesinde çok yetkin bir yoldaşımızdı. O onurlu bir yaşam için Zagroslar’ın derinliklerinden, Botan’ın derinliklerine kadar savaştı. Acımız büyük fakat, acımızı öfkeye çevirerek, direnişi büyüterek kazanacağız. Şehitlerimizin isteği de budur.”

‘Tecridi kıracağız’

İçinden geçilen süreçte artık hiç kimsenin korkma, çekinme gibi kaygılarının olmaması gerektiğini de vurgulayan Karakoçan, “Halkımızın yüreği, Armancların yüreği devletten büyüktür. Bu temelde başta Leyla Güven’in ve diğer açlık grevleri eylemcileri etrafında direnişi büyüterek tecridi kıracağımızı, Armanc Goşkar yoldaş şahsında tüm şehitlerimize söz veriyoruz” dedi.

Mücadele arkadaşları da şehit Goşkar’a anlatarak; Kürtlerin bu zafer yürüyüşünü hiç kimsenin engelleyemeyeceğini belirtti.

Goşkar’ın yaşamı ve mücadelesini anlatan sinevizyon gösteriminin ardından anma, ‘Şehîd namirin’ sloganı ile sona erdi.

PARİS

Yazarın diğer yazıları

    None Found