Arta kalan ürünler imha edilemeyecek

Fransa’da kıyafet, elektronik eşya, hijyen ve bakım malzemeleri gibi gıda dışındaki ürünlerin imha edilmesi iki ile 4 yıl içinde tamamen yasaklanıyor.

Söz konusu karar, özellikle internet üzerinden satış yapan Amazon şirketinin geçen Noel’de satılmayan milyonlarca yeni ürününü imha etmesi ardından gündeme gelmişti. Fransa’da çevrecilerin başlatmış olduğu tartışmalar üzerine ekolojiden sorumlu politikacı Brune Poirson, bu tarz israfların önüne geçmek için bir yasa konusunda çalışmanın başladığını duyurmuştu.

İki ile dört yıl arasında

Yasa iki ile dört yıl içinde uygulanmaya konulacak. Konuya dair açıklama yapan  Fransa Başbakanı Edouard Philippe, bu yasanın “dünyada bir ilk” olacağını duyururken, israf karşıtı yeni yasaya göre satılmayan gıda dışı ürünlerin dernek ve vakıflara verilmesi ya da geri dönüştürülmesi kanunen zorunlu olacak. Yasa, 2021’den itibaren geri dönüşüm ambleminin olduğu ürünlerde, 2023’ün sonunda ise diğer ürünlerde uygulanmaya konulacak.

Birçok giyim ve kozmetik markası, her yıl satılmayan yüz binlerce ürününü marka adını koruma gerekçesiyle yakıyor.  Örneğin dünyanın büyük giyim markalarından H&M her yıl yaklaşık 12 ton satılmayan kıyafet ve ürünlerini imha ediyor.

PARİS

Yazarın diğer yazıları

    None Found