Aşı

Almanya’da kızamık aşısını zorunlu hale getirme tartışmaları yürütülmektedir. Bu bağlamda aşı konusunu işleme gereği duydum.

Bağışıklık sistemimizin görevi, hastalığa neden olan mikroplara, örneğin virüslere ya da bakterilere karşı savaşmaktır. Bunun için bir hastalık durumunda vücudumuz tarafından daha sonra mikropları zararsız hale getiren antikorlar oluşturulur. Aynı zamanda mikropla tekrar temasa geçildiğinde hastalık meydana gelmeden önce bunu anında yok eden düşünce hücreleri oluşturulabilir. Bir aşıda tam da bu işleyiş taklit edilir.

Aşı bazı bulaşıcı hastalıklara karşı koruma sağlayan maddelere verilen isimdir. Bulaşıcı hastalıklara neden olan mikropların canlı olmayan veya zayıflatılmış versiyonları olarak insan vücuduna enjekte edilmesi ile aşılama gerçekleşir. Gelecekte gerçek enfeksiyonla karşılaşıldığında vücut daha önceki savaşını hatırlayarak aşı ile önlenebilir hastalıklara karşı koyar.

Aşı ile önlenebilir hastalıklar nedeniyle her yıl dünyada milyonlarca insan ölmektedir. Aşılama bulaşıcı hastalıklara karşı toplumu korumanın en etkili, en ekonomik ve en güvenilir yöntemlerinden biridir. Aşılama, tüm tıbbi tedavilerden daha çok yaşam kurtarır.

Birçok ebeveynde ‘çocuk hastalıkları’ kavramı kolay atlatılabilen ve devamı olmayan basit hastalıklar olarak algılanmaktadır. Ancak kızamık, kabakulak, boğmaca vb ‘çocuk hastalıkları’ hiç de az rastlanmayan ağır komplikasyonları beraberinde getirmektedir. Hatta bazı çocuklar bir yaşam boyu bu hastalıkların doğurduğu olumsuz neticelerden mağdur olmaktadır. Bu, modern tıbbın olanakları ile de her zaman engellenemeyebiliyor.

Bazı enfeksiyon hastalıkları çok bulaşıcıdır ve beraberinde birçok enfeksiyonlu hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bu durumda temas edilen aşı olmamış şahıslar – ebeveynler, hamileler, oyun arkadaşları ve yeni doğan kardeş çocuklar – ağır hastalıklara yakalanabilirler.

Sağlıklı bir aşı korunması elde edebilmek için aşıların tavsiye edilen zamanlarda yapılması önemlidir. Bu nedenle çocuğunuzun aşı korumasını oluşturmaya mutlaka erkenden başlamanız gerekir.

Bazı aşılar ömür boyu korur, bazıları ise okul yaşında, gençlikte ve/veya yetişkinlikte bir ya da bir kaç kez yapılmalıdır.

Bazı ebeveynler aşıların olası yan etkilerinden çekinmektedirler. Ancak modern aşılar güvenlidir ve yan etkileri çok azdır. Enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ya da şişlik gibi hafif aşı reaksiyonlarının yanı sıra hafif ateş de olabilir. Ancak bu kaygılanacak bir durum değildir. Bunlar vücudun aşıya tepki verdiğini gösterir ve genelde 1-2 gün sonra tekrar kaybolur. Günümüzde ağır aşı komplikasyonları yalnızca çok nadir durumlarda ortaya çıkmaktadır. Buna karşın enfeksiyon hastalıklarındaki komplikasyonlar ise daha sıktır ve çoğunlukla daha ağır olmaktadır. Bunlar aşı yaparak engellenebilir.

Tavsiye edilen aşıların masrafları Avrupa’da sağlık sigortaları tarafından karşılanır, yani ücretsizdir.

Yazarın diğer yazıları