Asla pes etmek yok

Almanya’nın Kiel kentinde Demokratik Kürt Kültür Merkezi’nde (DKTM) verilen Kürtçe kursa en fazla ilgi gösterenler kadınlar. Kürtçe öğrenmek isteyenler içerisinde Almanlar da var. Nicole Schultheiss, Kürtçe öğrenme konusunda biraz zorlandığını ama asla pes etmek niyetinde olmadığını belirtiyor.

M. ZAHİT EKİNCİ / HAMBURG

Kiel DKTM’de hafta sonları hem çocuklara hem de yetişkinlere Kürtçe kurs veriliyor. Kursa katılanlardan biri de Nicole Schultheiss. 1987 yılında bir arkadaşıyla beraber Türkiye’ye tatile gidene kadar Kürtlerin varlığından haberi olmadığını belirten Nicole, ilk tanışıklığını şöyle anlatıyor: “Ülke ülke gezmek isteyen maceraperest biriydim. Gençtik tabii o zamanlar. 1987 yılında bir kız arkadaşımla beraber Türkiye’ye tatile gittiğimde Kürtlerin varlığından haberim oldu. Mersin’de, Adana’da, İstanbul’da kendileriyle tanıştığımda çok farklı bir halk olduklarını fark ettim. Cana yakın ve yardımseverlerdi. Onları daha yakından tanımak için yolculuğumu Kürdistan’a kadar uzattım. İlk gördüğüm şey askerlerin çok olmasıydı. Farklı bir coğrafyaya geldiğimi hemen anladım. Dinlediğim tüm hikayelerde hep acı ve devletin baskısı vardı. Anladığım, devlet Kürtleri sevmiyordu. Askerlerin insanlara hakaret ettiğini gözlerimle gördüm.”

Kızıl saçlı Nicole

Döndükten sonra yaşadıkları ve gördükleri karşısında kayıtsız kalamadığını belirten Nicole Schultheiss, o günden beri derneklere gitmeye başladığını, 1991 yılından bugüne yapılan bütün eylem ve etkinliklerde yer almaya çalıştığını belirtiyor. Nicole, bir süre sonra Kürdistanlılar arasında “Kızıl saçlı Nicole” olarak anılmaya başlıyor.

72 saat gözaltında kaldım

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın uluslararası bir komplo ile Türkiye’ye teslim edilmesinden sonra bir delegasyonla Türkiye’ye giden heyette de yer alan Schultheiss, yaşadığı gözaltı sürecini anlatırken şunları kaydetti: “Adana’ya gittiğimizde sürekli polis takibi altındaydık. HADEP ve İHD’ye ziyaretlerimiz oldu. Otele döndüğümüzde polis baskın yaparak beni gözaltına aldı. Üç gün boyunca gözaltında kaldım. Bana yöneltilen suçlama PKK propagandası yapmaktı. Orada oluşumuzu kriminalize etmek için bir de uyuşturucu ticareti yapmak gibi uyduruk bir suçlama eklemişlerdi. 72 saat sonra DGM’nin nöbetçi hakimliğine çıkarıldım. Konsolosluğun araya girmesiyle ülkeyi hemen terk etmek koşuluyla serbest bırakıldım.

Kürt kadınlardan öğrenecek çok şey var

Nicole Schultweiss, sağlığı yerinde olduğu sürece bu mücadelenin bir parçası olmak istediğini belirterek, Kürt kadınlarının mücadelesinin kendisi için kutsal olduğunu ve dünya kadınlarının, Kürt kadınlarından öğrenecek çok şeyi olduğunu belirtti. Mutlaka Kürtçe öğreneceğini ve bu konuda kararlı olduğunu belirten Schultheiss, dil kursu eğitmenlerinin oldukça yardımcı olduğunu sözlerine ekledi. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan tecride karşı devam eden açlık grevlerine de değinen Schultheiss, insanlık suçu olan tecridin derhal kaldırılması gerektiğini belirterek, Avrupa’nın bu konudaki sessizliğini kınadığını da ifade etti.

Yazarın diğer yazıları

    None Found