Asla pes etmeyeceğiz

Frankfurt’tan gençlerin, Cenevre’den aydın ve yazarların ve Lüksemburg’dan enternasyonalistlerin başlattığı yürüyüş kolları  bugün Fransa’nın Strasbourg kentinde birleşiyor.

BARIŞ BALSEÇER

Uluslararası komplonun 21. yıldönümünde üç koldan devam eden uzun yürüyüşler bugün Fransa’nın Strasbourg kentinde birleşiyor.

Gençler 8 Şubat Cumartesi günü Frankfurt’ta yürüyüşlerinin startını verirken, enternasyonalistler Lüksemburg’dan, Kürdistani ve Türkiyeli örgüt, parti, kurum ve şahsiyetler ise Cenevre’de 10 Şubat’ta yürüyüşe başladı. Kötü hava koşullarına rağmen yürüyüşlerini coşkuyla sürdüren yüzlerce kişi bugün Strasbourg kentine ulaşıyor. Üç koldan uzun yürüyüşçüler bugün saat 10.00’da Kleber Meydanı’nda bir araya gelecek. Kürt Halk Önderi Öcalan’a özgürlük için 8 yıldır devam eden “Özgürlük Nöbeti”nin olduğu yere yol alacak olan yürüyüşçüler burada yapacakları basın açıklamasıyla AK, CPT gibi kurumlara bir kez daha sorumluluklarını hatırlatacak.

En büyük grup İspanya’dan

Lüksemburg’dan yürüyüşe başlayan enternasyonalistler dün ise Fransa’nın Nancy kentindeydi. Yoğun yağış altında gerçekleşen yürüyüşte dün enternasyonalistler “Rise up for Rojava, Berxwedan Jiyan e” pankartı ardında yürüdü.

Enternasyonalist kol geçmiş yıllarda olduğu gibi bu sene de renkli bir bileşime ev sahipliği yaptı. Bu yıl en fazla katılım 80 gibi bir rakamla İspanya’dan oldu. Kürt siyasetçi Eyüp Doru, İspanya’da Kürtlerin on yıllara varan siyasal çalışmalarının olduğunu belirterek “Katalanlar, Basklılar, Galisyalılar, Kürt sorununu yakından takip ediyorlar. Aynı zamanda direnişin güçlü olduğu bir ülke” dedi. Uzun yürüyüşe katılanların çoğunun ailesinin İspanya iç savaşında yer almış kişiler olduğuna işaret eden Doru, “Doktorlar, öğretmenler, öğrenciler, işçiler gibi farklı iş alanlarından yürüyüşe katılanlar var” diye ekledi. Bu yıl ki hedeflerinin iki katına ulaştıklarını söyleyen Doru, “Yürüyüşe katılanlarla birlikte İspanya’daki STÖ’ler, siyasi partiler, feminist çevreler vs. ilişkilerimizi ilerleteceğiz. Şimdiden burada İspanya’daki Newroz’u da planladık” diye konuştu.

İnananlar başaracak

Katalonya’dan uzun yürüyüşe katılan 21 yaşındaki John, üniversite öğrencisi ve aktivist. Türkiye’nin Ekim 2019 Rojava işgaliyle Kürtleri daha yakından tanıma fırsatı bulmuş. “Rojava devrimi, benim için suya düşen bir damla. Yayılarak büyük dalgalar oluşturuyor” diyen John şöyle devam ediyor: “Şu anda dünyada mücadelenin sürdüğü ama devrimin gerçekleşmediği yerlere ilham veriyor. Bir enternasyonalist olarak Rojava devrimini kendi devrimimiz olarak görüyor ve sahipleniyorum.” Dünyadaki tüm devrimcilere de seslenen John: “Pes etmek yok. Kürt Halkının direnişi örnek alınmalı. Pes edilmediğinde başarısızlık da mümkün olmaz. Değiştireceğine inananlar, başaracak.”

İki ezilen halkın dayanışması

İsveç’ten yürüyüşe katılan 32 yaşındaki Carolina’nın annesi İsveçli, babası ise Filistinli. “İki ezilen halkın dayanışmasıdır yürüyüşte yer almam. Kürt halkının mücadelesinin yanında yer almak benim için çok özel bir duygu” diyor. Kürdistan mücadelesinin Filistin halkı için de örnek olduğunu söyleyen Carolina, “Filistin mücadelesi Rojava devriminden ilham almalı. Kürt özgürlük hareketi pratikte devrimin nasıl yapılacağını gösteriyor” diye belirtiyor. İsveç’te anti-faşist hareketlerin tümünün Kürt hareketi etrafında bir araya geldiğinin de altını çizen Carolina, “PKK bir özgürlük mücadelesidir. Lider, mücadeleyi belirler. Yılmadan, durmadan devam etmeli, Öcalan’ın özgürlüğünü en yüksek sesle haykırmalıyız. Ne kadar örgütlü olursak o kadar başarırız. Hiçbir şey kalıcı değildir, işgal de, faşizm de. Pes etmeyeceğiz” mesajı veriyor.

Günümüzün en önemli düşünürü

Aragon’dan Marcos, 22 yaşında, felsefe mezunu. Anarşist bir kollektif içerisinde yer alıyor. Rojava devrimi ve Öcalan’ın kitaplarını okuyarak Kürtleri yakından tanıma fırsatı yakaladığını anlatan Marcos, “Öcalan, günümüz için çok önemli bir düşünür. Bu yürüyüşe katılarak bir halkın ve önemli bir düşünürün özgürlüğünü talep ediyorum. Dünya halkları Rojava’daki devrimi görmeli ve oradaki pratiği kendi yaşadıkları ülkelere taşımalı. Özgürlük, ancak onun değerini bilmekle savunulur. Özgürlüğün değerini bilen herkesi 15 Şubat’ta ki eyleme çağırıyorum” diyor.

Bir devrimci olarak görevim

Bask’tan gelen Aratz ise 43 yaşında. “Bir enternasyonal olarak Kürt halkına karşı sorumluluklarım var. Basklı olarak, ezilen, hakları gaspedilen bir etnisitenin mensubu olduğum için bu benim sorumluluğumdur” diyor. Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için yapılan eylemlere dikkat çeken Aratz, “Dünyanın dört bir yanında özgürlük mücadelesi veren insanlara 15 Şubat’taki eyleme katılmaları çağrısında bulunuyorum. O gün Strasbourg’a gelme koşuluna sahip olamayanların ise beyni ve kalbi ile Öcalan’ın özgürlüğünü haykıracak binlerin yanında olmasını diliyorum” mesajı veriyor.

15’inde Strasbourg’da buluşalım

İtalya’nın Bologna kentinden gelen 21 yaşındaki Adele de üniversite öğrencisi. Anti faşist, anti kapitalist ve feminist bir kollektif olan “Ya Basta Bologna” içerisinde yer alan Adele, geçen yaz Rojava’ya gitmiş. “Rojava devriminin bir kadın devrimi olduğuna şahitlik ettim” diyor. “Rojava devrimini birlikte savunmak ve sahiplenmek zorundayız” diye konuşan Adele, ilk  kez katıldığı yürüyüşten çok şey öğrendiğini belirterek, “Arzuladığımız devrim sonrası yaşamın bir pratiğini yaptık burada. Oluşturduğumuz komitelerin iş paylaşımı, yürüttüğümüz tartışmalar, buradaki komün yaşam beni inanılmaz derecede etkiledi” diye belirtiyor. Öcalan’ın özgürlüğünün aynı zamanda Kürt halkının özgürlü anlamına geldiğini ifade eden Adele, herkesi 15 Şubat’ta Strasbourg’da düzenlenecek büyük yürüyüş ve mitinge davet ediyor.


Dolu dolu bir akşam

Enternasyonalistler önceki geceyi Metz’de geçirdi. Sanatçı Simar’ın seslendirdiği parçalar eşliğinde halaya duran enternasyonalistler, ardından ise dans ve müzik gösterileri sergiledi. Bir grup, İspanyolca “Kürdistan” parçasını seslendirirken; Katalanya’dan yürüyüşe katılan enternasyonal grup “Der Pfahl” isimli devrim marşını söyledi. Madrid’den bir grup yerel dansları “Kambala”yı sergiledi. Saraunda ve Alborado isimli iki İspanyol anti-faşist de İspanyolca bir marş seslendirdi. Almanya’dan yürüyüşe katılan Sascha bir parça söylerken, Kanada’dan Alex ve Justin ise “The İndüstrial workers of the world” marşını okudu. İspanyalı enternasyonal Miguel ise bir rap parça seslendirdi.

Yazarın diğer yazıları

    None Found