Avukat Gülbahar: Kadınların itirazı yargıyı işletti

Şule Çet davası Türkiye’de kadın cinayetlerinin önlenmesinde dayanışmanın sembolü sayılıyor. Avukat Hülya Gülbahar, Çet cinayetinin aydınlatılmasında kadınların yüksek sesle itirazının büyük rol oynadığına vurgu yapıyor.

Üniversite öğrencisi Şule Çet’in Ankara’da bir plazanın 20’nci katından düşerek şüpheli bir şekilde yaşamını yitirmesine ilişkin bir buçuk yıldır süren davada, sanık Çağatay Aksu “kasten öldürme, cinsel saldırı, hürriyetten yoksun kılma” suçlarından müebbet ve 12 yıl 6 ay, diğer sanık Berk Akand ise Aksu’yla aynı suçlardan 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkemenin kararını Deutsche Welle’den Hilal Köylü’ye değerlendiren Eşitlik İzleme Kadın Grubu Sözcüsü, avukat Hülya Gülbahar, “Cinayetin soruşturma aşamasında üstünün kapatılmaya çalışıldığını hiçbirimiz unutmayacağız. Kadınlar itiraz etti, dayanıştı ve Şule Çet’in intihar etmediğini, öldürüldüğünü mahkemeye kabul ettirdi” dedi. Avukat Gülbahar, Şule Çet davasında yaşananların sadece kadınlar için değil tüm toplum için anlamının büyük olduğuna dikkat çekti.

Gülbahar, kadınların itirazı sayesinde Türkiye’de yargının işleyebileceğini ortaya koyan Çet davasının tüm kadın cinayetlerinin aydınlatılması yolunda yeni bir açılım olabileceği görüşünü dile getirdi.

Tam bir buçuk yıl süren Çet davasının başında sanık avukatlarınca hazırlatılan bir raporda, Şule Çet’in ‘tenha bir yerde erkeklerle alkol içmeyi kabul ettiği’ bu yüzden de ‘cinsel ilişkiye razı gösterdiği’ öne sürülmüştü.

Kadınların hayat pratikleri sorgulanıyor

Avukat Gülbahar, bu raporla birlikte Şule Çet davasının tüm kadınların gündelik hayat pratiklerinin sorgulandığı bir davaya dönüştüğünün akıllardan hiç çıkarılmamasını istedi.

Dava boyunca sanık avukatları Şule Çet’in neden ve nasıl öldürüldüğü yerine onun bekaretini, erkeklerle gezmesini, öğrenciyken çalışmasını, bira içmesini gündemde tutmaya çalışmışlardı. 

HABER MERKEZİ


Ne olmuştu?

Üniversite öğrencisi Şule Çet, Ankara’da bir plazanın 20’inci katından düşerek hayatını kaybettiğinde, bu duruma tanık olan patronu Çağatay Aksu olayın intihar olduğunu anlatmıştı. Ancak dava ilerledikçe, Aksu ile avukatlarının intihar iddiasına tepkiler arttı. Çet ailesinin avukatları, Şule Çet’in öldürüldüğüne ilişkin bulguları kamuoyuyla paylaştıkça hak savunucuları, Çet’in ölümünün aydınlatılması için özellikle sosyal medya üzerinden yoğun bir kampanya yürüttü. Tepkiler üzerine patron Çağatay Aksu ile ona yardım eden arkadaşı Berk Akand tutuklandı. Sanıkların olay gecesi yurtdışına çıkmaya çalıştıklarının öğrenilmesi üzerine Türkiye genelinde kadın cinayetlerine karşı eylemler zinciri başladı. Çet’in ölümüyle ilgili birçok delilin adli tıpta kaybolduğunun belirlenmesi, cinsel istismar ve tecavüz şüphelerinin araştırılmasının önünü açtı. Bu araştırmalarda gerçeğe ulaşan Çet ailesinin avukatları, Şule Çet’in cinayete kurban gittiği konusunda mahkeme heyetine seslerini duyurmayı başardı.

Yazarın diğer yazıları

    None Found