Aynı işe iki kat düşük ücret

METİN YOKSU / MA/SÊRT

Sêrt’te fıstık hasadı başladı. Sabahın erken saatlerinde fıstık bahçelerine giren işçiler, gün batımıyla birlikte mesailerini sonlandırıyor. Fıstık bahçelerinin kavurucu sıcağı altında çalışan erkek işçiler 120, kadınlar ise 75 TL’ye yevmiye alıyor. Kadınlar, bu eşitsizliğe dikkat çekerek, “Bu haksızlık değil de nedir?” diye sordu.

Fıstık toplayıcılarından 16 yaşındaki lise öğrencisi Ş.S., yaptıkları işin çok zor olduğunu söyledi. Kavurucu sıcaktan etkilenmemek için  tamamen kapatmak zorunda olduklarını belirten S., topladıkları fıstık çuvallarını daha sonra yaklaşık 300 metre uzağa taşıdıklarını anlattı. Yaptıkları işin karşılığını alamadıklarını ifade eden S., “Hemşirelik okumayı düşünüyorum. Burada öğrenciler çok çalışıyor. Amaçları benim gibi okul harçlığını karşılayabilmek ve aile bütçesine katkı sağlamak ama bu paraya bu iş yapılacak gibi değil” diyerek emek sömürüsüne işaret etti.

Neredeyse iki kat sömürü

Hızna Kansu (27) da, kadın işçilere yönelik emek sömürüsünün  daha yoğun olduğunu vurguladı. Erkek işçilerin neredeyse iki kat daha fazla ücret aldıklarını anlatan Kansu, tepkisini şöyle dile getirdi: “Erkekler bizden iki kat daha fazla ücret alıyor. Aynı işi yapmamıza rağmen kadınlar 75 TL, erkekler 120 TL, kimi yerlerde ise erkekler 150 TL yevmiye alıyor. Onlardan daha fazla iş yapmamıza rağmen bizden daha fazla ücret alıyorlar. Aynı işi yapıyoruz ama aynı ücreti alamıyoruz. Bu haksızlık değil de nedir?”

Kentte kısıtlı olan iş imkanlarının kadın işçiler için neredeyse imkansız olduğunu hatırlatan Kansu, yevmiye işlerinin en fazla 10 gün olduğunu söyledi.

‘Çalışmaya mecburum’ 

Çocuklarıyla birlikte çalışmak zorunda olduğunu ifade eden 70 yaşındaki Hazal Çiçek ise, başka geliri olmadığı için çalışmak zorunda kaldığını dile getirdi. Ev giderlerinin fazla olduğunu, gelirin ise giderek düştüğünü vurgulayan Çiçek, “Ay sonunu zor getiriyoruz. Yaşımdan ve çalışma koşullarından dolayı zorlansam da çalışmaya mecburum. Ben de erkek ve kadınlar arasındaki yevmiye farkından şikayetçiyim. Emeğimizin karşılığını alamıyoruz” diye konuştu.

Yazarın diğer yazıları

    None Found