Bağdat-Hewlêr hattında ortak petrol komitesi

Güney Kürdistan Federe Yönetimi ihraç ettiği petrol gelirlerinin Bağdat’a teslim edilmesi için iki yönetim arasında ortak komite kurulduğu açıklandı.

Irak Meclisi Petrol ve Doğal Kaynaklar Komitesi Üyesi Emced İkabi, devlet medyasına yaptığı açıklamada, “Federe Yönetim’in günlük ihraç ettiği 250 bin varil petrol gelirlerinin, Ulusal Petrol Şirketi SOMO’ya teslim edilmesi için Bağdat ve Erbil arasında ortak komite kuruldu” dedi.

Güney Kürdistan Federe Yönetimi’nin ihraç ettiği petrol gelirlerini 2019 yılı başından bu yana Bağdat’a teslim etmediğini hatırlatan İkabi, bunun nedenini ise Federe Yönetim Hükümeti’nin geç kurulmasına dayandırdı.
İkabi, “Federe Yönetim geriye dönük tüm petrol gelirleri Bağdat’a teslim edilecek” ifadelerini kullandı.

2014’ten bu yana sattığı petrolün parasını ödeyecek
Irak 2019 yılı bütçesinde, “Merkezi yönetimin, Federe Yönetim’deki memur maaşlarını Kürt yönetiminin ihraç ettiği petrol gelirlerini teslim etmesi karşılığında ödeyeceği” maddesi yer alıyor. Bağdat ve Hewlêr arasında Aralık 2014’te yapılan anlaşma uyarınca Güney Kürdistan Federe Bölge Hükümeti’nin ihraç ettiği günlük 250 bin varil petrol gelirini Bağdat’a teslim etmesi gerekiyor. Güney Kürdistan’ın Türkiye’ye sattığı petrolün, Federe Bölge Yönetimi’ne verilmedi, söz konusu paranın Türk bankalarında bulunduğu yönünde daha önce medyada çıkan haberler olmuştu. BAĞDAT

Yazarın diğer yazıları

    None Found