BAĞIŞLARINIZLA Şehba’ya-Efrîn’e yakınlaşın

21 Ağustos’ta kutlanacak Kurban Bayramı’na sayılı günler kalırken, CÎK ve Heyva Sor tarafından Kürdistan’daki muhtaç ailere bağış gönderilmesi için yürüttüğü kampanya devam ediyor.

HIDIR ATEŞ/MURAT MANG/EGÎD EREN

Bayramlar coşkunun, sevincin, dayanışma, paylaşma ve hatırlanmanın ortaklaştığı özel günler. Ulusal bayramlarda çoşku ve sevinç öne çıkarken; dini ve inançsal bayramlarda dayanışma, paylaşma ve hatırlanma duygusu derin olarak yaşanır. Almanya’nın birçok kentinde Kürdistan İslam Toplumu’na (CÎK) bağlı camiler, Kurban Bayramı’nda dayanışma duygularını en üst düzeyde buluşturmak için yoğun bir çalışma içerisinde.

Berlin’deki Mezopotamya ve İbrahim Xelil camilerinde  CÎK tarafından Kurban Bayramı vesilesiyle Şehba’da yaşayan Efrînliler için başlatılan “Efrîn halkına bir kurban da sen ver kampanyası” için çalışmalar yürütülüyor. Mezopotamya Camisi’nden Seyda Davut Övsemed, dayanışmanını önemine vurgu yaptı. Kurban tarihinin İslamla birlikte süre gelen bir ibadet olduğunu ve “kurban” kelimesinin, “yakınlaşmak” anlamına geldiğini belirten Övsemed, “İnsanlar kurban keserek yoksul insanlar vasıtasıyla Allah’a yakınlaşmayı amaçlamaktadır. Maalesef İslamın bütün ibadet ve ilkelerini ticaret haline getiren sentezler; kurban ibadetini ticarete çevirdi” dedi.

Hac suresine kulak verin

Toplanan yüzbinlerce kurban bedeline rağmen milyonlarca insanın açlıkla yüz yüze kaldığını ifade ederek şöyle devam etti: “Kuran’ın Hac suresinde ‘Kesilen kurbanların etleri ve kanları Allah’a yetişmez. Allah’a yetişen ve O’nun katında makul olanın müstahaklara yardım etmenizdir’“

‘Efrînli kardeşlerinizi unutmayın’

Bu kutsal hizmetin amacına uygun ifşa edilmesi için Berlin’de CÎK’e bağlı her iki camide çalışmaları itinayla sürdürdüklerini ifade eden Övsemed şu çağrıda bulundu: “Topladığımız kurban bağışlarını, bu yıl işgalciler tarafından katliam ve tehcirden dolayı kentini terek ederek Şehba’ya sığınan Efrînlilere göndereceğiz. Bizim tüm faaliyetlerimiz bağışta bulunan tüm hayırseverlere ve camiamıza açık, şeffaf ve izlenebilir bir şekilde yapılıyor. Bütün gerçek müslümanlar ve yurtseverler ülkesi işgal edilmiş Efrînli kardeşlerini bu mübarek günlerde unutmamalı ve onlara yardım elini uzatarak yakınlaşmalıdır.”

‘Çocuklarımızı sevindirelim’

Rödelsheim-Eschborn kentleri arasında bulunan İbrahim Xelîl Camisi’ninde de kurban kampanyası için kollar sıvanmış. Cami Melesi Şefik Çelebi, 120 bine yakın Efrînli yurttaşın yerinden edilmesini kabul etmeyerek, “Mazlum halkımızı bayramda sevindirelim. Yardımların sağlanması, çocukların sevinmesi gerekiyor” dedi.

Kurbanlar Şehba’da kesilecek

Şu ana kadar caminin 20’ye yakın kurban bağışı aldığını kaydeden Çelebi, Cuma gününe kadar kurban kampanyasına devam edeceklerini aktardı. Bir kurban bağışının 150 Euro olduğunu hatırlatan Çelebi, “Vekaleten biz alıyoruz, CÎK’e teslim ediyoruz. Kurbanlar Şehba’da kesilecek. Bayram vazifelerimizi bu şekilde yerine getirmeye çalışacağız” dedi.

‘Rojava’daki dramı görün’

İslami cemaatlerin, Afrika’da yaşanan trajediyi gördüklerini ancak yanı başlarında Rojava’da yaşanan savaşa göz yumduklarının dile getiren Çelebi şöyle konuştu: “Efrîn’de yaşan insanlık dramını görmek istemiyorlar. Mübarek Kurban Bayramı’nda kurbanlarımızı Rojava’ya gönderelim. Bizim dışımızda kimse bu bölgeyi görmüyor ve kurban yardımlarını göndermiyor. Biz onlara ne zaman elimizi uzatacağız? Bir bayram havası yaşamak istiyorsak hep birlikte Şehba’ya göç edenlerle vekaleten birlikte olalım. Kurbanlarını Kürt kurumlarına teslim edenler, yardımlarının mazlum halka ulaşacağından emin. Bunun mutlululuğunu yaşıyor. Son bir hafta kaldı Frankfurt’a yaşayan dindar insanlarımızın kurban yardımlarını Şehba ve Rojava’ya ulaştırabiliriz.”

‘Zalimlere karşı birlik olalım’

Bielefeld Şex Seid Camisi İmamı Melle Ebduleziz de Avrupa’da Kurban Bayramı’nda yardımların Kürdistan’da mağdur olanlara gönderilmesini istedi. Kurban Bayramı’nda sadece Kürtlerin değil, kendisine Müslümanım diyen herkesin Kürtlere yardım etmesi gerektiğini ifade etti. Birlik ve dayanışmanın önemine vurgu yapan Melle Ebduleziz, “Bu zalimler Amed’i, Efrîn’i, Cizîr’i, Nisêbîn’i, Silopi’yi yıktılar. Biz de yakılıp yıkılan yerlere yardım elimizi uzatmalıyız. Sadece Müslümanlar değil Êzîdi, Alevi, Asuri olsun fark etmiyor insanlık için, adalet için, birlik içinde dünyaya örnek olmalıyız” mesajı verdi.

Müslümanlık böyle diyor

Yardımını Kürdistan’a göndermekte tereddüt edenlere seslenen Ebduleziz şöyle konuştu: “Eğer Müslüman isen Müslümanlık sana diyor ki; esaret altında olanı özgürlüğüne kavuşturacaksın, fakir olanı fakirlikten kurtaracaksın. Hedef budur. Kurban da budur. Zenginin fakiri doyurmasıdır. Kürdistan bu haldeyken oraya yardım göndermek istemeyenler ne Kurban’dan ne de İslamiyetten anlıyor.”

Kürtlerin 5 şartı

Kürtlerin mevcut dünya koşullarında beş önemli şartı yerine getirmesi gerektiğini Melle Ebduleziz bunları ise şöyle sıraladı:

  • Birincisi birlik. Kürtler bir olamak zorundadır.
  • İkincisi; Halk savunma güçlerine sahip çıkmak.
  • Üçüncü; Anadilinde eğitim görmek.
  • Dördüncüsü; Dört parçanın birbirini anlayabileceği standart bir dile kavuşmak.
  • Beşincisi; Ulusal ekonomiye sahip olmak. Bunları yerine getirdiğimiz taktirde kölelikten kurtulabiliriz.

Dayanışma bekliyorlar

Heyva Sor da Kurban Bayramı’nda verilecek kurbanların tüm Kürdistan parçalarındaki muhtaç ailelere gönderilmesi için kampanya yürütüyor. “Bayram, kardeşlik ve yardım bekleyen çocukları sevindirmektir” diyen Heyva Sor bu yıl tüm kurban yardımlarını;

*  Şehba bölgesindeki Efrîn halkına,

* Kuzey Kurdistan’da Türk devletinin viran ettiği yerlerdeki halka,

* Kirmaşan ve Serpêla Zehaw’daki deprem mağdurlarına,

* Tûzhûrmatû ve Daqûq’taki savaş mağdurlarına gönderecek.


Şehba’da son durum

Türk devletinin ve kendisi bağlı çetelerin saldırıları, katliamları ve işgali nedeniyle Efrîn’den Şehba Bölgesine göç etmek zorunda kalan ve halihazırda sayıları 170 bin civarında olan Efrînli zor şartlar altında yaşamakta. Bir bölümü çadır kamplarda bir bölümü ise köy ve diğer yerleşim alanlarında birkaç aile bir arada kalmakta. Kendi ihtiyaçlarını karşılama imkanı olmadığından kamptakilerin yaşamsal ihtiyaçlarının giderilmesi için devamlı şekilde yardıma ihtiyaçları bulunmakta.

Yazarın diğer yazıları

    None Found