Bahanenin de faili meçhul

Türk iktidarının, 24 Temmuz 2015’te yeniden savaş başlatmasına bahane yapılan Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesiyle ilgili dava, sürüncemede. Fail diye gözaltına alınıp tutuklananların hepsi 2.5 yıl sonra beraat etti. Olay gibi soruşturma ve dava da şaibeli. Dosya ‘faili meçhul’ yolunda.

‘Diyalog sürecini bitiren olay’ olarak sunulan Ceylanpınar’da iki polisin öldürülmesi olayının üzerinden 4 yıl geçti. Davada bir arpa boyu yol alınmazken olayla hiç alakası olmadığı halde suçlananların hepsi 2.5 yıl sonra beraat etti. Avukat Hüseyin Akay, dosyanın ‘faili meçhul’e doğru ilerlediğini söyledi.

Takvim yaprakları 22 Temmuz 2015’i gösterdiğinde ajanslara düşen bir haber, geçen 4 yılının adeta habercisi gibiydi. O gün Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 2 polis kaldıkları evde öldürüldü. Olay sonrası ilçede 7 kişi gözaltına alındı, günlerce süren işkenceden sonra tutuklanarak cezaevine konuldu. Dosyaya ”gizlilik” konularak, uzun süre avukatların erişimi engellendi. Dosya üzerinden ”gizlilik” kararı kalktıktan sonra dava avukatları dosyanın çelişkilerle dolu olduğunu ve tutuklanan kişilerin olayla hiçbir alakası olmadığını ortaya çıkardı.
 
Hepsi beraat etti
Uzun süren duruşmaların ardından Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 4. duruşmasında Lütfi Abir, Murat Abir ve Ömer Kılıç tahliye edildi. Tutuklu Sedat Aydın, Hasan Aydın, Hüseyin Aydın ve Naci Yılmaz ise davanın 13. celsesinde cinayet suçlamasından beraat ederken, sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “örgüt propagandası” yaptıkları iddiasıyla 1 yıl 6’şar ay hapis cezası vererek, tahliye edildi.
Dava dosyası tüm çelişkileriyle ortada dururken dava avukatlarından Hüseyin Akay, olayın faillerinin ortaya çıkarılması için mahkemenin bir şey yapmadığını ve 4 yılda davada bir arpa boyu yol alınmadığını söyledi.

Soruşturma ve dava da şaibeli
Başlatılan soruşturmanın da davanın da şaibeli olduğunu söyleyen Avukat Akay, özellikle ilk soruşturma savcısının ”gizlilik” kararı kalktıktan sonra açılan davada faillerin bulunmaması için gayret sarf ettiğini belirtti. Dosyada en önemli delilin Burak Kuru adlı polisin olay yerinde bulunan parmak izi olduğunu, bunun daha sonra raporlaştırıldığını, raporun büyük uğraşlar sonucu ancak dava dosyasına girebildiğini dile getiren Av. Akay, rapora ilişkin olay yerinde parmak izi çıkan polislerin ifadelerinin alınması için yaptıkları tüm taleplerin mahkeme tarafından reddedildiğini ve hiçbirinin dikkate alınmadığını söyledi.

İsimsiz ‘ihbar’ telefonları
İsimleri belirsiz iki kişinin ihbarıyla bazı kişilerin hedef alındığını sözlerine ekleyen Av. Akay, “Hukuki olarak bu kişilerin sadece iki belirsiz ihbar telefonuyla cezalandırılması hayatın olağan akışına aykırıydı. Bunların en önemli ortak özelliği HDP’nin seçim çalışmasını yapan gençlerdi. Savcılık özel telefondan ihbar yapılmasına rağmen bu ihbarı yapan kişilerin kimler olduğuna ilişkin en ufak bir araştırmada bulunmadı. Bu ihbarların kaynağının bulunması gerekir. Bu kaynağın bulunması da çok basittir. Bu ihbarın gerçeklik payının olup olmadığı araştırılmalıydı. Fakat savcılık sadece bu isimsiz ihbarı değerlendirerek, bu soruşturmayı devam ettirmeyi tercih etti” şeklinde konuştu.
 
Uydurulmuş senaryoydu
Soruşturma savcısının asıl fail olan polisi soruşturma aşmasına dahil etmeyerek, ciddi şaibelerin ortaya çıkmasına neden olduğunu dile getiren Av. Akay, “Davada adeta senaryo uydurulmuştu. Bu senaryo kime hizmet etmesi için oluşturuldu bilemiyoruz. Yetkisi olmamasına rağmen başka bir sorgu hakimi tarafından birçok kişi tutuklandı. Bu tutuklamaları yapan da FETÖ suçlamasıyla açığa alındı ve tutuklandı. Otopsi savcısının yine FETÖ’den açığa alınması ve tutuklanması diğer şaibelerdi.”

Delillere ulaşma zorluğu
Av. Akay, şöyle devam etti: ”Geçen yıllarla beraber delillerin daha çok karatılması ve bu delillere ulaşmanın mümkün olmadığı bir durum söz konusu. Öldürülen polislerin ailelerine basın üzerinden çağrıda bulunduk, bu olayla ilgili duyarlılık yaratmasını istedik. Ancak aileler savcılığın soruşturmasına daha çok güvendiler. Mutlak gerçek peşinde olduğuna inandılar. Nihayetinde de bunun böyle olmadığını son anda fark ettiler. Aileler, dosyayı karardan sonra avukatla takip etmeye başladı. Şu anda itirazlarını yapmaktalar. Zaten ilk karar onandı. Beraat alanlar onandı. Şu anda dosya temyiz gerekçesiyle Yargıtay sonucu bekleniyor.”

Faili meçhule ilerliyor
Yargıtay’ın temyiz kararından sonra dosyanın faili meçhul kapsamında yeniden savcılık tarafından araştırılacağını dile getiren Av. Akay, “Fakat bu araştırmalarda dosyanın faillerinin bulunmasına yönelik bir araştırma mı yapılacak yoksa sadece üstün körü bir araştırma mı yapılacak? Bunu da bilemiyoruz. Dosyanın failleri şüphelileri dışarıda elini kolunu sallaya sallaya geziyor. Birçok polis memuru bu dosyada şüphelidir. Bunu delileriyle birlikte dosyaya soktuk. Buna rağmen onlarla ilgili bir işlem yapıldı diyemiyoruz. Yani dosya faili meçhul olma yolunda ilerliyor” şeklinde konuştu.
 
Zor bir noktaya getirildi
Tutuklu yargılananların tümünün beraat etmesinin olması gereken bir durum olduğunu dile getiren Akay, şunları ifade etti: “Ama dosyanın örtbas edilmesi beraat kararı verilerek değil, bu kişileri mahkum ederek olabilirdi. Çünkü kamuoyuna bir gösterilecek ve toplum bu noktada tatmin olacaktı, ancak bunu yapamadılar, çünkü ortaya atılan tüm iddialar çürütüldü. Beraat kararları asıl faillerin bulunması için bir fırsattır. Geçen zaman zarfından delilerin gün geçtik ulaşılamayacak bir noktaya gelmesidir. Mesela telefon kayıtlarını bir zamandan sonra silinmesi ya da kamera kayıtlarının zaten silinmiş olması. Bu delilerin bir çoğunu aynı zamanda toplanmaması, kişilerin doğru beyanda bulunması, kişilerin savunmalarını yapılması ya da inkar etmesi yolu açılmış oluyor. Şu an yine faillere ulaşılması imkansız değil. Zor bir noktaya getirildi.” MA/URFA

Yazarın diğer yazıları

    None Found