Bakan tacizi iklim değişikliğine bağladı!

‘Nasılsın benim küçüğüm?’ (“Comment ça va ma petite?”) Bu ifade çoğu kez kadınları “küçük” olarak nitelendirmeye çalışan ve bunun aşağılayıcı olduğunu bilen erkekler tarafından son yıllarda sokaklarda, iş yerlerinde kadınlara karşı sıkça kullanılmaya başlandı.

Sokakta, evde, iş yerinde, oturduğu apartmanda ve yaşamın her alanında artık tacizin, tecavüzün kol gezdiği bir Fransa var karşımızda. Birkaç gün önce Fransız İçişleri Bakanlığı’nın hazırlamış olduğu bir raporun verilerine göre, cinsel şiddete uğrayan kadın sayısı 2017’nin ilk yedi ayında 22 bin 533 iken, 2018’in aynı dönemde bu sayı 27 bin 728’e yükseldi. Bir yılda 23,1’lik bir artış!

İşin acı tarafı ise söz konusu artış konusunda çözümler üretmesi gereken hükümetin İçişleri Bakanı Gerard Collomb, cinsel suçlardaki artışa meteoroloji hareketinin etkisinin olduğunu söylemesi oldu. Meteo ile durumu açıklayan bakan, Ekim ayında Fransa’da kadınların daha kolay şikayette bulunmalarını kolaylaştıracak internet üzerinden yeni bir yöntem yürürlüğe gireceğini duyurdu. Söz konusu uygulamanın özellikle cinsel istismar ve şiddet olaylarında polise şikayette bulunmaktan korkan veya çekinen kadınlar, artık internet üzerinden anonim bir şekilde polise şikayette bulunabilecek. Dün yüz yüze yaptıkları başvuruları dikkate alınmayan kadınların, anonim başvurularının dikkate alınacağı açıklaması ise pek inandırıcı gelmiyor.

Geçtiğimiz yıl yayınlanan “Avrupa Birliği Ülkelerinde Kadına Yönelik Şiddet” araştırmasında; son 12 ay içinde Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan 13 milyon 400 bin kadının fiziksel şiddete maruz kaldığı ve özellikle bu durumun Fransa’da büyük bir artış gösterdiğini ifade etmişti. Araştırmada, Fransa’da en vahim olanın da cesaret edip polise başvuran kadınların başvurularının çoğunun dikkate alınmadığı gerçeği olduğu ifade ediliyor!

Fransa’da kadına yönelik şiddet olgusu, bakanın belirttiği Meteo’dan 5 yıl önce 2012 yılından bu yana büyük bir artış gösteriyor. Fransa’da kadına şiddet rakamları 2012 yılında; “Her üç günde bir kadın ölüyor”u gösteriyordu. 2016’da bu rakam  resmi verilere göre 158 ölüme kadar ulaştığı belirtilmiş, uzmanlar ise ölüm sayılarının bu rakamın çok üstünde olduğunu belirtiyor.

Fransa’da her yıl yüz binlerce kadın eşi tarafından şiddete maruz kalırken, 15 yaşından küçük bir çocukla ilişkiye girmek tecavüz olarak dahi nitelendirilmiyor. Yasa önünde 15 yaşından küçük biriyle ilişkiye girmek yasa dışı ama  çocuğun rızasının olduğu söylenen durumlar tecavüz olarak cezalandırılmıyor. Geçtiğimiz yıl bu nedenle Fransa’da büyük yankı uyandıran bir olayda 28 yaşında bir adam, 11 yaşındaki bir çocukla ilişkiye girmiş fakat ‘rızası var’ şeklinde düzenlenen raporlar nedeniyle bakanın değimiyle Meteo’nun etkisinde hakimlerin kararıyla adam hiçbir ceza almamıştı.

Fransa’da kadına şiddetten kaynaklı ölümler, tecavüz ve sözlü saldırılar giderek yükseliyor. Resmi suç veri ajansı (ONDRP) tarafından hazırlanan konuya dair bir çalışmada, geçen yıl 97 bin 424 kişinin eşleri hakkında saldırı ve darp suçlamasıyla polise başvurduğu ama bu başvuruların çok az kısmının yargı önüne gittiği ifade ediliyor. Uzmanlar resmi rakamlara giren mağdur sayısı artarken, birçok kadının da sessiz kaldığını düşünüyor.

Buz dağının ucunu gördüğümüz bu tablo nedeniyle kadın hareketlerinin yoğun çabalarıyla, geçtiğimiz yıl Fransa bütçesinden 30 Milyon Euro fon ayrıldı. Krizle debelendiği ifade edilen İspanya bile yıllık olarak 1 Milyar Euro tutarında konuya fon ayırmış bulunuyor. Geçtiğimiz aylarda sokakta tacize karşı para cezası uygulamasını başlatan Fransız hükümeti, söz konusu yasaların güvenlik görevlileri tarafından da uygulamaya sokulmadığını çok iyi biliyor. Yasa yapıcıların; gezegenler, ay tutulması ve meteo ile durumu açıkladığı bir ülkede, yargıçların ceza vermesi, polisin başvuruları yeterince dikkate alması elbette beklenemez!

Yazarın diğer yazıları