Bakırköy’de saldırı ve gözaltı

Bakırköy Cezaevi önünde oturma eylemi yapmak isteyen tutsak ailelerine, plastik mermi ve biber gazıyla saldıran polis, 5 kişiyi gözaltına aldı.

Tutsak aileleri, çocuklarının sesini duyurmak için Bakırköy L Tipi Kadın Kapalı Cezaevi önünde nöbet eylemi yapmak istedi. HDP milletvekilleri Meral Danış Beştaş, Züleyha Gülüm, HDK Eşsözcüsü ve HDP milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit ile aralarında Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) avukatlarının olduğu çok sayıda avukat kurumu destek için Bakırköy’e geldi.

Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde gözaltına alınan ve daha sonra serbest bırakılan ve çocuğu açlık grevinde olan Zehra Doğan, nöbet öncesi kısa bir değerlendirme yaparak, “Çocuklarımız öğrencidir, memurdur, doktordur. Hepsi hapisteler. Çocuklarımız gözümüzün önünde eriyorlar. Bu tecridi kaldırın” dedi.

Bir başka tutuklu annesi Simamperi Akyıldız ise açlık grevi eylemleri sonuçlanana kadar eylemlerini kararlılıkla devam ettireceklerinin altını çizerek, “Bugün 5 gündür Bakırköy Cezaevi önündeyiz, çocuklarımız açlık grevinde.

Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılana, çocuklarımız açlık grevinden çıkana kadar biz her gün gelip burada oturacağız. Bizim onurumuz bunu kabul etmez. Dün bizi yaka paça gözaltına aldılar. Emniyetteki ifademizde, tecrit kalkana kadar cezaevi önüne gelip oturacağımızı belirttik” şeklinde konuştu.

Kardeşi cezaevinde açlık grevi eyleminde olan Kumri Akgül de şunları söyledi: “Gebze’den Kızıltepe’ye, Van’dan Diyarbakır’a Bakırköy’e kadar annelerin direnişini selamlıyor ve kutluyorum. Dün gözaltına alındık. Bizlere küfür ve hakaret ettiler. Bizi ters kelepçelediler. Ayaklarıyla sırtımıza basıp ‘kımıldamayın’ dediler. Bize ‘amacınız nedir’ diye sordular. Bizim amacımız çocuklarımız açlık grevinden sağ olarak çıkmalarıdır. Başka bir amacımız yok.”
Konuşmaların ardından Cezaevi önüne geçmek isteyen ailelerin önü polis tarafından kesildi. HDP Muş Milletvekili Gülistan Kılıç Koçyiğit’in açıklama yaptığı esnada polis, plastik mermi ve biber gazıyla saldırdı. Avukatlar Rengin Ergül ve Ahmet Balkaya ve 3 tutsak yakını gözaltına alındı.

Alandan ayrılan tutsak aileleri daha sonra Şirinevler Meydanı’na geçerek insanlık zinciri oluşturdu.Her gün burada olacağız

Esenyurt’ta tutsak ailelerinin yapmak istediği oturma eylemi polis tarafından engellendi. Aileler, polise “Her gün burada olacağız, her gün oturacağız” sözleriyle tepki gösterdi.
İstanbul’un Esenyurt ilçesinde, tecridin kaldırılması talebiyle başlatılan açlık grevlerine destek olmak için tutsak ailelerinin oturma eylemi sürüyor. 11 gündür Esenyurt Meydanı’nda bir araya gelen ailelere, polis “Yasak, oturamazsınız” diyerek engellemek istedi. Ancak oturma eylemlerini sürdüren aileler, “Her gün burada olacağız, her gün oturacağız” sözleriyle yanıt verdi.

Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Cezaevi’nde açlık grevinde olan İsmet Taş’ın annesi Hazal Taş, eylemlerinin bir kez daha engellenmesine tepki göstererek, “Biz buraya gelip 10 dakika oturmak istiyoruz, ona bile engel oluyorlar. Ne yapalım, çocuklarımız açlık grevlerinde ölsünler mi? Devletin çocuklarımızı öldürmesine izin mi verelim? Çocuklarımızın hakkını versinler. Öcalan üzerindeki tecrit kalksın. Artık yeter” diye konuştu. 2


24 saat sokaklarda olacağız

Açlık grevleri ve ölüm orucu eylemine dikkat çekmek amacıyla yapmak istedikleri açıklamalara dönük polis saldırısına tepki gösteren anneler, “Tecrit kırılana kadar 24 saat sokaklarda olacağız” dedi.

Tutuklu Aileleriyle Yardımlaşma Derneği (TUAY-DER) Amed Şubesi önünde bir araya gelen anneler, açlık grevindeki yakınları ve ölüm orucu eylemine dikkat çekmek, Bağlar ilçesinde yapmak istedikleri eyleme dönük polis saldırısına tepki göstermek amacıyla oturma eylemi başlattı. HDP Amed milletvekilleri Remziye Tosun, Musa Farisoğulları ve Saliha Aydeniz ile Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivisti Ayla Akat Ata, annelerin eylemine destek verdi.
Koşuyolu Parkı’nda önceki gün bir polis tarafından darp edilen tutsak annelerinden Ayten Gül, çocuklarının taleplerinin karşılanması için eylemde olduklarını belirterek,

“Çocuklarımız ölüyor. Bizi darp ettiler, yerlerde sürüklediler. Bize çare bulsunlar. Çare bulunmadan sokakları terk etmeyeceğiz. Söyleyecek hiçbir şey bulamıyoruz” diye konuştu. Annelerden Garip Pehlivan da eylemlerine annelerden destek isteyerek, şunları ifade etti: “Çocuklarımız ölüm orucunda. Hükümet de Adalet Bakanı da kulağını açsın; bunu kabul etmeyeceğiz. Çocuklarımızın talepleri karşılanana, tecrit kırılana kadar 24 saat sokaklarda olacağız.”

Anneler, “Bijî berxwedana zindanan” sloganıyla eylemlerini sonlandırdı.

İHD suç duyurusunda bulunacak
Bu arada anneler ve İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, dernek binasında basın toplantısı düzenledi. İHD Şube Başkanı Abdullah Zeytun, önceki gün Koşuyolu Parkı’nda polis şiddetine maruz kalan annelerin başvurusu üzerine Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi.

Diyarbakır T Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde olan Mehmet Veysel Ateş’in annesi Aysel Ateş de binlerce genci yaşatmak için ölmeye hazır olduğunu söyledi. Hiçbir annenin mücadelesine barikat ve TOMA’nın dayanamayacağını ifade eden Ateş, şunları söyledi: “Lütfen bir çözüm bulun. Elimize el, sesimizle ses olun. Bizi alanlara dökenler utansın. Beyaz tülbentler bu kadar mı sizi korkutuyor? Anneler yaşatmak için vardır.”  AMED

Yazarın diğer yazıları

    None Found