Baraj ve HES’e ‘alan’ verilmedi

Yapılması durumunda, Cizre-Şırnak yolu üzerinde bulunan Kasrik Beldesi’nin bir bölümüyle, Kasrik Boğazı’nı sular altında bırakacak olan HES’e Cizre Belediyesi ‘alan’ vermedi.

HDP’li Cizre Belediyesi, tarihi ve birçok yerleşim yerini sular altında bırakacak olan ”Cizre Barajı” ve ”HES Üretim Tesisi” için kendisinden imar planı yetkisi istenilen mücavir alanları için olur vermedi.

Şırnak ve ilçelerinde bulunan vadiler üzerinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yaklaşık 10 yıl önce yapımına başlanan baraj ve Hidroelektrik Santrali (HES) barajların birçoğu bitirildi. Bugüne kadar çok sayıda ormanlık alanın yok olmasına ve ekolojide büyük bir tahribata neden olan kimi baraj ve HES’lerin yapılması için de girişimler devam ediyor.

 Belediye ‘talebi’ uygun görülmedi

Söz konusu girişimlerden birisi de, bir kısım alanı Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetiminde olan Cizre Belediyesi’nin mücavir sınırları içerisinde kalan ”Cizre Barajı” ve ”HES Üretim Tesisi” için yapılıyor. CB Elektrik Üretim Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ye ait olan baraj ve HES için, bir süre önce Şırnak İl Özel İdaresi’ne bağlı İmar ve Kentsel İyileştirme Müdürlüğü üzerinden belediyeye yazı gönderildi. Yazıda, belediyenin mücavir alan sınırında kalan alanın imar planı ve haritaların oluşturulması yetkisi istendi.

Ancak, belediye talebi uygun görmedi. Belediye, 5 yıllık strateji planlarının herhangi bir aksaklığa neden oluşmaması için mücavir alan sınırları içerisinde kalan alanın imar planı ve haritaların oluşturulması yetkisinin verilmesinin uygun olmayacağını belirtti.

 Tarih sular altında kalacak

Söz konusu baraj ve HES’in yapılması durumunda, Cizre-Şırnak kara yolunun 7’nci kilometresinde bulunan Kasrik Beldesi’nin bir bölümüyle Cudî ile Gabar dağlarının birleştiği hat olan Kasrik Boğazı da sular altında kalacak. Ayrıca, Güçlükonak ve Cizre ilçeleri arasında bulunan birçok tarihi yapı ve köyün de sular altında kalacağı ifade ediliyor.

MA/ŞIRNEX


Alışkanlıklar çevreye zararı azaltabilir

Aralarında Cenevre Üniversitesi uzmanlarının da bulunduğu Avrupalı araştırmacıların yaptığı bir çalışmada, hanelerdeki bazı alışkanlıkların değiştirilmesiyle çevrenin daha uzun vadeli korunabileceği ortaya konuldu.

Araştırma kapsamında Avrupa’nın 8 ülkesindeki 300 kadar hanedeki tüketim alışkanlıkları irdelenirken, özellikle ısınma ve su kullanımına ağırlık verildi.

Araştırmacılar katılımcılardan kalorifer ayarlarını oda sıcaklığı 18 dereceye denk gelecek şekilde düşürmelerini ve aylık çamaşır yıkama sıklığını yarıya düşürmelerini istedi.

Önemli oranda enerji ve su tasarrufu

Yapılan çalışma sonucunda oda sıcaklığını doktorların da önerdiği şekilde 18 derece olacak şekilde kaloriferleri kısmanın enerji tüketimini yüzde 6 azalttığı ortaya çıktı.

Araştırmada önerilen çamaşır yıkama sıklığının yarıya düşürülmesi sayesinde sadece İsviçre’de 13 milyon metreküp su tasarrufu yapılabileceği ortaya kondu. Bu ise 5 bin olimpik havuzu doldurmaya yetiyor.

Nasıl bir dünya istendiği konuşulmalı!

Araştırmada yer alan sosyolog Marlyne Sahakian, “Yapılan bu çalışma, tüketimin insanların konforuna zarar vermeden de sınırlandırılabileceğini gösteriyor” diye konuştu. İklim ve çevre konularında aşırı enerji, su ve gıda tüketiminin kısıtlanmasının sık sık dile getirildiğini hatırlatan Sahakian, konuşulması gerekenin ‘nasıl bir toplumda yaşanmak istendiği’ olduğunun altını çizdi. Sahakian, yaşanılmak istenen dünyaya ulaşılması için gerekenlerin ne olduğunun konuşulmasını da istedi.

8 ülkede yapılan araştırma, her ne kadar su ve enerji sıkıntısı ile küresel ısınmayı önleme konusunda tek çözüm olmasa da, bireylerin yapacağı küçük tasarrufların etkili olabileceğini gösteriyor. Araştırmaya katılan 300 hanedeki bireylerin araştırma sürecinde uydukları kuralları sonrasında da alışkanlık haline getirmelerinin de olumlu olduğuna dikkat çekiliyor.

ANF/CENEVRE

Yazarın diğer yazıları

    None Found