‘Barbar’ kelimesi yetersiz kalır!

Fransa’da Sarı Yeleklilerin eylemlerinden sonra bu kez polis emeklilik reformuna karşı eylemlerde orantısız güç gösterisiyle gündemde. Salı günü gerçekleşen ulaşım grevinin ardından sokakları dolduran eylemcilere müdahale eden polisin şiddetine karşı çıkan Boyun Eğmeyen Fransa Partisi (La France İnsoumise) lideri Jean Luc Melenchon’un polis için “barbar” ibaresini kullanması yeni polemiklere yol açtı.

Fransa’da demiryolu çalışanları, hükümetin uygulamayı düşündüğü yeni emeklilik reformunu uygulamaktan vazgeçmesi için grev yaptı. Demiryolu çalışanlarının üye oldukları Genel İş Sendikası CGT ile Ray Sud Rail Sendikası’nın çağrısı üzerine iş bırakan çalışanlar, Paris’te hükümetin emeklilik reformunu protesto ettiği sırada polisin eylemcilere müdahalesi Boyun Eğmeyen Fransa Partisi lideri Jean Luc Melenchon, polis memurlarını “barbar” olarak nitelendirdi. “Dikkat edin, artık polisleri durduramıyoruz” diyen Melenchon, “Eğer ben de eylemde olaydım beni öldürürlerdi, zaten beni öldürebilmek için fırsat kolluyorlar” ifadelerini kullandı.

Melenchon’un bu açıklaması İçişleri Bakanı Christophe Castaner tarafından tepkiyle karşılanırken, Bakan, “Her gün Fransızların canını hayatları pahasına korumak için görev alan polis memurlarımıza ‘barbar’ hakareti kabul edilemez. Melenchon onlara hem saygı hem de özür borçlu” açıklamasında bulundu. Daha önce de İçişleri Bakanı ve polisler Melenchon karşı karşıya gelmişti. İçişleri Bakanlığı’nın kararıyla evine baskın yapılan Melenchon, arama sırasında memurlara “cumhuriyeti ben temsil ediyorum, cumhuriyet benim, evimi arayamazsınız” çıkışı yaptığı için hakkında dava açılmıştı.

Fransa’da özellikle son yıllarda polise verilen geniş yetkilerin ardından eylemlerde ve ev baskınları sırasında polisin orantısız güç kullanımı çok sayıda insanın sakat kalmasına yol açtı. Öyleki müzik festivali nedeniyle Nantes şehrinde sokakta eğlenen gençlere yapılan müdahale sırasında bir genç nehre düşüp yaşamını yitirmişti. Yine Sarı Yeleklilerin eylemleri sırasında sayısız insan bu nedenle ya gözünü kaybetmiş ya da kalıcı olarak vücudunda sakatlıklar oluşmuş bulunuyor. Bu konuda yapılan sayısız suç duyurusu ise adliye koridorlarında işleme dahi konulmuyor. Melenchon’un “barbar” kelimesi tüm bu yaşananları dahi kapsamakta yetersiz kalıyor.

Yaz boyunca eylemlere ara veren toplumsal muhalefeti oluşturan sivil toplum örgütleri ve sendikaların hareketlenmesi üzerine önce Cumartesi günü, Sarı Yelekliler ve Çevrecilere müdahale eden polisin eylemlerde söz konusu müdahaleleri gerekçelendirmek için provokatif tutumu basın önünde yaşanınca saklanamadı. Eylemci kılığına giren bir polis polislere küfür ederek kitlenin arasına giriyor.

Ardından eylemcilere müdahale edip söz konusu kişiyi basın önünde polislerin alması üzerine kişinin polis olduğu ortaya çıktı. Bugün Melenchon’dan özür bekleyen İçişleri Bakanı, Cumartesi günü yaşananlar için ise “kişinin psikolojik problemi var”a sığındı.

Emeklilik reformu ve hükümetin diğer reformlarına karşı eylemlerin önümüzdeki günlerde daha da güçlenerek devam etmesi bekleniyor. Bakanın savunmasına bakıldığına göre Salı günü yaşanan manzarayla daha çok karşılaşacağımız anlamına geliyor!

Yazarın diğer yazıları